Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Przemysław Szymańczyk
W audycji sporo komentarzy i odpowiedzi na pytania dot. koronawirusa.

Decyzja w sprawie likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rewalu odłożona. Starostwo zdjęło z porządku obrad dzisiejszej sesji rady powiatu uchwałę w tej sprawie.
Powiat chciał zlikwidować jednostkę m.in. ze względu na zbyt wysokie koszty i zbyt małą liczbę wychowanków. Budynek natomiast leży na atrakcyjnej, hektarowej działce, kilkaset metrów od plaży. Zaprotestowali pracownicy i część radnych, m.in. przewodniczący klubu PiS w radzie powiatu gryfickiego Grzegorz Burcza. Dajemy sobie rok na znalezienie innej nieruchomości. Do ośrodka trafiają nastoletni chłopcy wymagający specjalnej organizacji nauki i wychowania. Obecnie przebywa tam około ok. 45 podopiecznych, miejsca natomiast jest na trzy razy tyle. W placówce zatrudnionych jest ok. 50 osób.


Zdjęcie przesłane przez Słuchaczkę Edytę
Zdjęcie przesłane przez Słuchaczkę Edytę
Zaprasza Janusz Wilczyński
Przy Zakładach mięsnych Animex kierowcy notorycznie parkują na chodniku. Jednym z przykładów niepoprawnego parkowania w tym miejscu jest samochód widoczny na zdjęciu, które przesłała nam pani Edyta. W mailu do nas Słuchaczka pisze również o nagminnym lekceważeniu znaku zakazu wjazdu. Informuje, że osoby chodzące o kulach mają problem z „przeciśnięciem się" przez zaparkowane auta.

Słuchacze naszej audycji wypowiadali się w sprawie przychodni, zapisów, liczby wykonanych telefonów do rejestracji oraz o kondycji szpitali. Nie zabrakło także maili w tej sprawie i naszej telefonicznej interwencji.

W audycji także o maseczkach ochronnych, które są niedostępne w sprzedaży lub, jeśli są, to 5 razy droższe niż zazwyczaj. Jednak czy maseczka może ochronić przed koronawirusem?

Na ulice Szczecina powróci rower miejski, zapełnianie stacji rozpocznie się ostatniego dnia lutego, a od 1 marca można będzie go wypożyczać. Obecnie w naszym mieście jest 87 stacji rowerowych, 58 znajduje się po lewej stronie Odry, zaś 29 na Prawobrzeżu.

„Część rowerów i stacji ma sześć lat i to jest intensywnie używany system, na pewno blisko jest moment kiedy warto porozmawiać o wymianie całego taboru i stacji. Myślimy o rowerze czwartej generacji, czyli działającym na tej samej zasadzie jak elektryczne skutery czy hulajnogi. Mamy nadzieję, że do takiej wymiany nie w tym sezonie, ale w jednym z kolejnych dojdzie” – powiadamiał Wojciech Jachim, rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne oraz Roweru Miejskiego Bike S.

Niestosowne komentarze odnoszące się do ludzi, krzywdzących, m.in. psy i koty przykuwają uwagę na fanpage'ach stowarzyszeń pomagającym zwierzętom. Także wolontariusze dają się ponieść emocjom i zamieszczają nieprzemyślane wpisy pod postami.

„To wpisuje się w ogólny dyskurs społeczny, gdzie taka forma uzewnętrznienia swoich stanów emocjonalnych często wymyka się spod kontroli i mniemam, że dobrze byłoby, zanim umieści się na portalach społecznościowych tego typu opinie, starać się wyważyć, a nie kierować się emocjonalnym stosunkiem do chwilowego zdarzenia” – wyjaśniał prof. Jan Nikołajew, socjolog

„Faktycznie, u nas na stronie też czasami pojawiają się różnego rodzaju komentarze, ale zawsze mimo wszystko staramy się nie dopuszczać do takich dyskusji, które mogłyby naruszać inne przepisy i staramy się takich zachowań unikać. Powiem szczerze, że także my, będąc na interwencjach i widząc na oczy daną sytuację mamy nerwy na skraju wytrzymałości” – mówiła Karolina Winter-Zielińska, prezes Szczecińskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Z cyklu "mistrz parkowania" - tym razem padło na sklep sieci Lidl przy w Płoni.

Wracając do tematu budek dla kotów na terenie giełdy Rol-hurt. Byliśmy na miejscu - teraz są one "za płotem".

W audycji powróciliśmy też do tematu wraku auta "zaparkowanego" przy ul. Niemierzyńskiej. Naszym gościem była rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie. Joanna Wojtach mówiła też o "brudzących" budowach przy ul. Południowej.

Miasto buduje ścieżki rowerowe - bardzo dobrze, ale co z północnymi dzielnicami Szczecina - zastanawia się nasz Słuchacz. Zapytaliśmy praktyka - czy rzeczywiście te rejony miasta są rowerową pustynią? Naszym gościem był Paweł Malinowski ze Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Starostwo Powiatowe w Gryficach zamierza podjąć tzw. uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Rewalu. Naszymi gośćmi byli jeden z wychowawców placówki Krzysztof Melkis oraz Starosta Powiatu Gryfickiego Ryszard Chmielowic.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Rezygnacja z wcześniej wykupionej wycieczki do kraju gdzie panuje "koronawirus" nie jest taka prosta - ostrzega Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie.
Można zmienić kierunek wycieczki, ale bardzo często biura podróży doliczają za to dodatkowe opłaty, kluczowa tutaj natomiast jest decyzja Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które może odradzić podróż do danego kraju - a tej póki co nie ma - mówiła w naszej audycji Miejski Rzecznik Konsumentów Longina Kaczmarek.

Do wszechobecnych, krzykliwych i wielobarwnych reklam na elewacjach i płotach wielu mieszkańców już się przyzwyczaiło. Od dwóch lat natomiast gotowa jest tzw. uchwała krajobrazowa - tworzyli ją m.in. szczecińscy radni i urzędnicy. Dokument jednak do tej pory nie wszedł w życie. Naszym gościem była radna KO, wiceprzewodnicząca komisji ds. budownictwa i mieszkalnictwa, architekt Dominika Jackowski.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Konflikt o kocie budki na terenie giełdy w Przecławiu. Jedna z wolontariuszek ustawiła tam kilka lat temu dla tych zwierząt domki. Teraz jednak w związku z rozbudową giełdy właściciel terenu poprosił o ich usunięcie. Naszymi gośćmi byli wolontariuszka, pani Małgorzata oraz Dariusz Jakubowski z Rol-Hurtu, firmy która jest właścicielem giełdy.

Na jakim etapie jest rozbudowa węzła Kijewo - kiedy ten koszmar kierowców się skończy? O tym mówił Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
czr 02-20-2020
Wczoraj wieczorem nad Szczecinem latał samolot z kamerą termowizyjną - w ten sposób Szczecińska Energetyka Cieplna sprawdzała nieszczelności sieci. Naszym gościem była Danuta Misztal z SEC.

Nasz Słuchacz, pan Mateusz mieszka w jednej z kamienic przy ul. Parkowej. Niestety to lokal nad którym jest strych - z przeciekającym dachem: ", w czasie ulewy zalewa strych nad nami, przez co podłoga na strychu gnije od paru lat. Wielokrotne ulewne deszcze sprawiły, że na środku strychu (nad moim pokojem) utworzyła się 1,5 metrowa dziura a nasiąknięte wodą deski zaczęły gnić. Na szczęście nie powstała jeszcze dziura na wylot między mieszkaniem a strychem.
Od 2016 roku kilkukrotnie zgłaszana była konieczność napraw i konserwacji zarówno dachu jak i podłogi ze względu na jej tragiczny stan. Zarząd podobno dokonał punktowej naprawy dachu, która nie przyniosła efektów". Naszymi gośćmi byli pan Mateusz oraz rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa Tomasz Klek.

W audycji powróciliśmy do tematu pomysłu likwidacji parkingu na Jasnych Błoniach przy ul. P. Skargi. Naszym gościem był radny KO z komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Radzie Miasta Szczecina Przemysław Słowik.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Mieszkańcy Żelechowej zgłaszają, że blok przy ulicy Ostrowskiej zawiera elementy z azbestem. Osoby zamieszkujące budynek martwią się o swoje zdrowie, zwłaszcza, że zauważają u siebie niepokojące objawy. Czy to działanie szkodliwego azbestu czy siła sugestii?

„W listopadzie 2019 roku badanie zostało zlecone Instytutowi Techniki Budowlanej w Warszawie, próbki były transportowane do laboratorium we Francji i te wyniki też są dostępne dla mieszkańców” – informował Tomasz Klek, rzecznik do spraw mieszkalnictwa

Z raportu wynika, że nie wykryto włókien azbestu, które mogłyby być wdychane przez mieszkańców budynku.

W Sejmie powstał parlamentarny zespół ds. trzeciego sygnału, który opracuje przepisy, wprowadzające rozwiązanie do powszechnego użytku. Urządzenie, mające zasięg około 200 metrów, wysyła komunikat na odbiorniki radiowe pobliskich samochodów o zbliżającym się pojeździe uprzywilejowanym.
Ma to pomóc w organizacji ruchu oraz pozwolić na tworzenie, tzw. korytarzy życia. Na temat tego pomysłu nie brakuje jednak sceptycznych opinii. Czy nowe rozwiązanie przyspieszy reakcje kierowców?

„Otwarcie biznesu dla określonych producentów takich urządzeń wiązałoby się z wyposażeniem wszystkich pojazdów uprzywilejowanych w Polsce. Nie mam nic przeciwko temu, o ile miałoby to sens, ale na początek dane, czyli jeżeli chcemy popełnić taki ruch z publicznych pieniędzy wyposażyć karetki w takie urządzenia to chciałbym, abyśmy najpierw dysponowali danymi jaki dziś mamy problem z kierowcami, którzy ewentualnie nie słyszą i nie widzą sygnałów takich pojazdów” – uważał redaktor naczelny portalu BRD24.pl, Łukasz Zboralski

Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin apelowało o usunięcie rowerów miejskich z powodu ich złego stanu i braku zainteresowania rowerzystów.
Paulina Łątka z Urzędu Miasta Szczecina mówiła, że w ostatnim czasie długość sieci ścieżek rowerowych w Szczecinie wynosiła 135 km. Pasów i dróg rowerowych w mieście cały czas przybywa. Przykładem jest nowo powstały pas przy niedawno uruchomionej ulicy Arkońskiej, który ma 1,5 km. Zapowiadała także nową inwestycję rowerową, trasę, która połączy Kijewo z Jezierzycami, projektów trwających, nadchodzących i zrealizowanych w obszarze infrastruktury drogowej jest bardzo dużo.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Mieszkańcy bloku przy ulicy Ostrowskiej 13 na Żelechowej w Szczecinie twierdzą, że nieruchomość zbudowana jest z elementów zawierających szkodliwy azbest. Czekamy na komentarz Miasta, o sprawie mówił natomiast były radny Osiedla Żelechowa Arkadiusz Lisicki (Rada ma siedzibę właśnie w tym budynku).

To jeden z gorętszych tematów ostatnio - rozliczenia podatkowe za ub. roku. Od soboty można to już robić przez internet. Kto ma rozliczyć nastoletniego syna - jak to zrobić właśnie przez internet? Na te i inne pytania odpowiadała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej Małgorzata Brzoza.

Jedna z firm oferuje kursy informatyczne dot. nauki języka programowania Java. Pierwsze spotkania obywają się jednak w hotelu, a nie w siedzibie firmy, kursy natomiast kosztują sporo - bo nawet prawie 18 tys. Płatność można rozłożyć na 60 rat. Firma gwarantuje pracę po skończeniu kursu. Wypisz wymaluj przypomina to sprzedaż "cudownych" garnków czy odkurzaczy na pokazach. Czy to kolejna próba wyłudzenia pieniędzy od naiwnych? A może wartościowy kurs? Naszym gościem była Longina Kaczmarek, Miejski Rzecznik Konsumentów.
Film przesłany przez Słuchacza, pana Pawła
Zaprasza Janusz Wilczyński
W programie Czas Reakcji wielokrotnie pojawiały się głosy Słuchaczy na temat szybkiej i niezgodnej z przepisami jazdy dostawców KFC. W odpowiedzi na nie przedstawiciel firmy zapowiedział rozmowy z pracownikami, rozwożącymi jedzenie. Na filmie, który przesłał nam Pan Paweł widać skutki nieprzestrzegania przepisów i nadmierny pośpiech kierowców KFC. Do kolizji doszło 15 lutego na skrzyżowaniu ulic Krzywoustego i Sikorskiego w Szczecinie.

„Policjanci słusznie uznali tutaj współwinę (…) Jeden i drugi kierowca powinni zachować szczególną ostrożność” – tłumaczył Arkadiusz Kuzio, ekspert z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Zauważył również, że dostawcy jeżdżą bardzo agresywnie i niebezpiecznie. Ekspert był zdania, że należy zwrócić szczególną uwagę na tę grupę kierowców.

Rozpoczął się okres rozliczeń PIT, deklaracje można składać również elektronicznie. W ubiegłym roku zostało złożonych 16 milionów e-PIT-ów za 2018 rok.

„Drugi raz została ta usługa uruchomiona i jest to duże ułatwienie, bo my jako administracja proponujemy podatnikowi zeznanie podatkowe, które musiałby wypełnić, a pozostaje mu ewentualnie uzupełnić je o jakieś dodatkowe informacje, ulgi z jakich chciałby skorzystać, wpisać 1 procent i wysłać” – zachęcała Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie oraz objaśniała co zrobić, by poprawnie złożyć zeznanie podatkowe.

Szczeciński Ruch Miejski złożył wniosek do Wydziału Gospodarki Komunalnej z prośbą o likwidację parkingu przy ulicy Piotra Skargi, umiejscowiony przed pomnikiem Czynu Polaków. Aktywiści uzasadniają, że Jasne Błonia to jedno z najważniejszych miejsc w mieście, natomiast parking wprowadza chaos przestrzenny i zaburza widok na pomnik.
Urbanistka ze Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina, Helena Freino przyznała, że była jedną z pierwszych osób postulujących w sprawie likwidacji wspomnianego parkingu.

„To nie jest tylko oś widokowa na pomnik – bardzo ważny symbol Szczecina, ta oś widokowa sięga dużo dalej, w tle pomnika mamy park na Arkońskiej (…) Proponuję państwu, żebyście kiedyś stanęli przy Urzędzie Miasta Szczecin od strony Szymanowskiego kiedy jest zachód słońca, to jest jedna z najpiękniejszych osi miasta” – tłumaczyła na antenie Helena Freino.

Dodała także, że obszary te są wpisane do Rejestru Zabytków, mają także status ochrony przyrody.

Zdania Słuchaczy były podzielone co do losów parkingu na Jasnych Błoniach.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Ulica Arkońska od dziś jest otwarta, na tablicy jednak jest mały błąd, na który zwrócił uwagę jeden z naszych Słuchaczy - w Niemczech jest miejscowość Eggesin, a nie Egessin. Napis zostanie poprawiony - zapewniał rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński.

Czy zapinanie pasów w autokarach czy busach powinno być obowiązkowe, kto tego powinien pilnować? Te pytania zadajemy w kontekście groźnego wypadku do jakiego doszło we wtorek w Wielkopolsce - silny podmuch wiatru spowodował, że kierowca autokaru stracił panowanie nad kierownicą. Pojazd zjechał z drogi, rannych zostało 7 dzieci. Naszym gościem był Filip Grega z Akademii Bezpiecznej Nauki i Techniki Jazdy.

Straż Miejska w Szczecinie szuka pracowników. Ile jest wakatów, jakie warunki powinien spełnić przyszły strażnik? O tym mówiła Magdalena Woźniak ze Straży.

Tzw. podatek cukrowy staje się faktem. O szczegółach mówiła rzecznik zachodniopomorskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur

Kilka tematów "porządkowych" od naszych Słuchaczy, udokumentowanych zdjęciami: na Podzamczu piętrzy się sterta śmieci, z kolei na ul. Niemierzyńskiej straszy wrak auta. Pan Rafał zwrócił uwagę też na kałuże przy hotel Novotel - tworzy się ona od kilku lat gdy mocno popada deszcz.

Z przyjemniejszych rzeczy - SPA Dąbie idzie za ciosem - w autobusach spółki można zobaczyć prace najmłodszych szczecinian. W grudniu były prace "świąteczne", teraz są związane z ochroną środowiska.
1234