Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. [Aleksandra Rybak]
Fot. [Aleksandra Rybak]
Norbert Twórczyński, asystent dyrygenta Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie poprowadził koncert finałowy Festiwalu Mozartowskiego w prestiżowej Lwowskiej Narodowej Filharmonii. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz Akademii Sztuki w Szczecinie. Oba kierunki ukończył z wyróżnieniem. Jest laureatem m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej.
W latach 2012-2016 był asystentem w Operze na Zamku w Szczecinie. Aktualnie związany jest z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, w której m.in. poprowadził prawykonanie utworu Piotra Klimka podczas tygodnia inaugurującego nową siedzibę instytucji. Do dziś zadyrygował tam ponad czterdziestoma koncertami. Jest również pedagogiem Akademii Sztuki w Szczecinie, w której prowadzi zajęcia zespołów orkiestrowych oraz dyrygowania.
Z Orkiestrą Filharmonii w Szczecinie dokonał także nagrania audiobooka opartego na spektaklu „Góra-dół – być jak Karłowicz” z muzyką Mateusza Ryczka oraz zorkiestrowanego i zaaranżowanego przez Mateusza Czarnowskiego utworu dokumentalnego Małgorzaty Goliszewskiej, który jest odtwarzany od maja 2019 roku na wystawie „Force Field”, towarzyszącej Biennale w Wenecji.
Poprowadził także prawykonania utworów Artura Cieślaka, Mateusza Ryczka oraz Krystiana Skubały. Dyrygował orkiestrami m.in. Filharmonii w Szczecinie, Opery na Zamku, Filharmonii Poznańskiej, Gorzowskiej, Zielonogórskiej, Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej i Orkiestrą Symfoniczną Miasta Kowna oraz wirtuozami Lwowskiej Filharmonii Narodowej ze skrzypkiem Andriy'em Pavlovem. Po gorąco oklaskiwanym koncercie we Lwowie, z Norbertem Twórczyńskim spotkała się Dorota Zamolska.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2020-05-31, godz. 14:27 Natalia Kukulska flirtuje z Chopinem [POSŁUCHAJ] Jeśli ktoś myśli, że ta wokalistka śpiewa tylko piosenki pop takie jak "Sexi Flexi", "Im więcej Ciebie tym mniej", czy "Wierność jest nudna" jest w błędzie… » więcej 2020-06-01, godz. 10:51 Kiedy pierwsze spektakle w teatrach i koncerty w filharmonii? [ROZMOWA] Po wprowadzeniu czwartego etapu luzowania obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa, od 6 czerwca znów mogą funkcjonować kina, teatry, filharmonie, audytoria… » więcej 2020-05-31, godz. 14:38 "Cinematic Piano" Aleksandra Dębicza | Filharmonia w Szczecinie on-line [POSŁUCHAJ, GALERIA] Aleksander Dębicz – absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej zagra w niedzielę (31.05.2020) w Filharmonii… » więcej 2020-05-31, godz. 14:53 Krzysztof Meisinger | Ekskluzywny kontrakt z brytyjską wytwórnią fonograficzną "Chandos" i Meisinger Music Festival… Krzysztof Meisinger w opinii wielu krytyków muzycznych, jak i melomanów z całego świata, jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych gitarzystów… » więcej 2020-05-31, godz. 15:45 Inspektor Jass na tropie Mingusa [POSŁUCHAJ] Cykl koncertów "Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle" przeniesiony został w przestrzeń Internetu. Kolejna odsłona comiesięcznych koncertów… » więcej 2020-05-31, godz. 15:49 Premiera filmu Eli Blanki pt. "Portret mamy" [POSŁUCHAJ] Pierwszy pokaz w tym roku, w formie kina plenerowego w Szczecinie zorganizowało w miniony piątek Stowarzyszenie "Kamera". Podwórko kamienicy gdzie mieści się… » więcej 2020-05-31, godz. 15:21 Pocztowa 19 - nowy adres na kulturalnej mapie Szczecina [ROZMOWA] W Szczecinie powstało nowe miejsce kulturotwórcze. Założyła je autorka "Kamienicy w lesie" - Monika Szymanik. "Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki… » więcej 2020-05-22, godz. 22:08 "Ósmy Bies" - opowieść o Arkadiuszu Kremzie [POSŁUCHAJ] 24 kwietnia 2020 roku w wypadku samochodowym w Oświęcimiu zginął tragicznie Arkadiusz Kremza - poeta związany z Mikołowem i grupą poetycką "Na Dziko"… » więcej 2020-05-24, godz. 15:48 Premiera on-line zespołu "Karłowicz Quartet" | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Kwartetów dwojga wspaniałych kompozytorów wysłuchamy w niedzielę (24.05.2020) podczas koncertu on-line pt. „Karłowicz Quartet” | Szostakowicz | Bacewicz… » więcej 2020-05-24, godz. 19:37 Druga płyta zespołu Tęskno [POSŁUCHAJ] 17 kwietnia ukazała się - w wersji cyfrowej - druga płyta zespołu Tęskno, zatytułowana po prostu "Tęskno". CD jak i winyl, będą miały premierę 29 maja… » więcej
12345