Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Krzysztof Penderecki. Fot. [z archiwum rodzinnego Kompozytora]
Krzysztof Penderecki. Fot. [z archiwum rodzinnego Kompozytora]
Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych Muzyków współczesnego Świata, kompozytor i dyrygent, Kawaler Orderu Orła Białego, Honorowy Członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury zmarł dziś w Krakowie. Doctor Honoris Causa, m.in. uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego, Yale, w Pittsburghu, Rochester, Bordeaux, Waszyngtonie, Belgradzie, Madrycie, Buenos Aires, Lucernie, ale i Muzycznego w Warszawie, krakowskiej i gdańskiej Akademii Muzycznej. Maestro był pierwszym dyrygentem gościnnym Norddeutscher Rundfunk Orchester w Hamburgu i Mitteldeutscher Rundfunk Sinfonie Orchester w Lipsku, a od roku 2000 pełnił tę funkcję w China Philharmonic Orchestra.
Krzysztof Penderecki ukończył w 1958 roku Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza, a po 14 latach, został Rektorem swojej Alma Mater.
Jego domeną była nie tylko muzyka. Jedną z wielu pasji była także dendrologia. Specjalizował się w sadzeniu drzew i labiryntów. Jeden z nich ma cztery tysiące metrów kwadratowych i powstał w miejscu przeznaczonym dla artystów.
Z myślą o przyszłych pokoleniach twórców, stworzył dla nich, zakochanych w muzyce, przyrodzie oraz pięknie, miejsce niezwykłe. Idea Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, bo tu jest to miejsce, odwołuje się do tradycji Szkoły Lusławickiej, założonej przez Braci Polskich na przełomie XVI i XVII wieku. Zniszczony dwór, w którym przez lata mieszkał i malował również Jacek Malczewski, odrestaurował Profesor Krzysztof Penderecki. Dzięki tej heroicznej pracy, po latach do Lusławic ponownie przyjeżdżają artyści z najdalszych zakątków świata, by tu, jak to bywało za czasów Braci Polskich, uczyć się "sztuki prowadzenia dysput, a w dziedzinie muzyki, wspólnego śpiewania psalmów i pieśni…".
Dorota Zamolska wielokrotnie spotykała się z Maestro m.in. w Lusławicach, ale ostatnią rozmowę przeprowadziła z Nim 14 grudnia 2018 roku po koncercie w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, podczas którego zabrzmiało monumentalne dzieło Mistrza Pendereckiego "Siedem bram Jerozolimy".
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Krzysztofem Pendereckim
 

Zobacz także

2020-05-22, godz. 22:08 "Ósmy Bies" - opowieść o Arkadiuszu Kremzie [POSŁUCHAJ] 24 kwietnia 2020 roku w wypadku samochodowym w Oświęcimiu zginął tragicznie Arkadiusz Kremza - poeta związany z Mikołowem i grupą poetycką "Na Dziko"… » więcej 2020-05-24, godz. 15:48 Premiera on-line zespołu "Karłowicz Quartet" | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Kwartetów dwojga wspaniałych kompozytorów wysłuchamy w niedzielę (24.05.2020) podczas koncertu on-line pt. „Karłowicz Quartet” | Szostakowicz | Bacewicz… » więcej 2020-05-24, godz. 19:37 Druga płyta zespołu Tęskno [POSŁUCHAJ] 17 kwietnia ukazała się - w wersji cyfrowej - druga płyta zespołu Tęskno, zatytułowana po prostu "Tęskno". CD jak i winyl, będą miały premierę 29 maja… » więcej 2020-05-24, godz. 19:54 Konkurs na piosenkę o Szczecinie [POSŁUCHAJ] Do 15 czerwca można zgłaszać swój utwór o Szczecinie, w konkursie Music Szczecin Net. Celem jest promocja muzyczna Miasta Szczecina oraz wyłonienie zwycięskiego… » więcej 2020-05-24, godz. 19:59 75 filmów na 75-lecie polskiego Szczecina [ROZMOWA] Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia we współpracy ze Stowarzyszeniem Kamera przygotowało cykl filmowy, którego prezentacja zaczyna się już jutro (25.05)… » więcej 2020-05-18, godz. 11:24 Nagrody Artystyczne Szczecina [ROZMOWA] W ostatnim tygodniu ogłoszono nominacje do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina. Za szczególne osiągnięcia w 2019 roku otrzymali je: Baltic Neopolis Orchestra… » więcej 2020-05-18, godz. 11:57 "Czerwie" z muzykę do filmu "Metropolis" Fritza Langa [POSŁUCHAJ] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza dziś wieczorem (17.05) na kolejny koncert online. Tym razem usłyszymy zespół "Czerwie", który… » więcej 2020-05-18, godz. 11:31 Rozmowa z Michałem Giełzakiem - szefem DK "Krzemień" [POSŁUCHAJ] Decyzją prezydenta Szczecina funkcję dyrektora Domu Kultury "Krzemień" w Podjuchach od 15 kwietnia pełni Michał Giełzak. "Krzemień" będzie drugą samodzielną… » więcej 2020-05-18, godz. 11:38 Baltic Neopolis Orchestra świętuje 12. urodziny! [POSŁUCHAJ] Cały tydzień przed "oficjalnymi" urodzinami BNO świętowała w sieci! Na portalu społecznościowym Facebook pojawiła się specjalna nakładka, która umożliwia… » więcej 2020-05-18, godz. 11:43 Noc Muzeów 2020 - inaczej niż zwykle [POSŁUCHAJ] Tegoroczna 15. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie z powodu pandemii koronawirusa nie odbyła się w tradycyjnej formule. Jedynie Trafostacja Sztuki Szczecin zaprosiła… » więcej
12345