Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Norwesko-duńsko-polskie przedsięwzięcie ma być gotowe w październiku 2022 roku. Fot. baltic-pipe.eu
Norwesko-duńsko-polskie przedsięwzięcie ma być gotowe w październiku 2022 roku. Fot. baltic-pipe.eu
Kilkudziesięciu rolników sprzeciwia się budowie duńskiego odcinka gazociągu Baltic Pipe. Trzech z nich złożyło w sądzie wspólny pozew przeciwko państwu. Zdaniem wykonawcy, ewentualny proces sądowy nie opóźni projektu.
Anker Bruhn, jeden z trzech rolników składających sądowy pozew i twierdzi, że "zrozumiałby potrzebę budowy autostrady, bo mogliby z niej korzystać wszyscy".

Część rolników twierdzi, że wywłaszczenie ich z części ziemi, przez którą ma przebiegać gazociąg jest nielegalne, ponieważ inwestycja nie służy interesowi publicznemu.

Jeżeli powodzi przegrają proces sądowy, będą domagać się od państwa większego odszkodowania. W tej chwili zaproponowano im równowartość ponad 17 tys. euro za kilometr ziemi.

Søren Juul Larsen, kierownik projektu Baltic Pipe w Energinet powiedział duńskiej telewizji, że jest spokojny o rozstrzygnięcie przez sąd tej kwestii, bo inwestycja otrzymała wszystkie wymagane pozwolenia i nie ma mowy o zakwestionowaniu jej legalności ani o wstrzymaniu budowy.

212 kilometrów lądowej duńskiej nitki gazociągu Baltic Pipe przebiegać będzie przez 13 duńskich gmin. Norwesko-duńsko-polskie przedsięwzięcie ma być gotowe w październiku 2022 roku.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty