Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi
Stare ule w skansenie
Stare ule w skansenie
Witamy i zapraszamy do słuchania
Wizyta w sadach w Karwowie
Mówi Olgierd Kustosz wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego
Relacja z telekonferencji zorganizowanej przez ZODR w Barzkowicach
Komentarz tygodnia - dr Arkadiusz Malkowski z Zachodoniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
Będzie specustawa do walki z suszą. Prace nad przepisami zainicjował Prezydent Andrzej Duda, a w przygotowanie kompleksowych rozwiązań zaangażowane są 4 resorty. W tym, także ministerstwo rolnictwa, które zapowiada, że za nielegalne użytkowanie studni głębinowych kar już nie będzie. Minister rolnictwa przypomniał, że 5 metrów sześciennych wody na dobę średniorocznie, pobierane do celów rolniczych, jest zwolnione z jakichkolwiek opłat. Planowane też jest nowe uregulowanie funkcjonowania spółek wodnych w Polsce, wzmacniające ich społeczny charakter. A dzisiaj w audycji wraz ze Zdzisławem Tararako odwiedzimy podszczecińskie sady rodziny Karwowskich, posłuchamy co o obecnej sytuacji sądzi nasz komentator dr Arkadiusz Malkowski. A ponieważ 20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczoły, o pszczołach właśnie rozmawiać będę z wicemarszałkiem województwa Olgierdem Kustoszem. Krótko zrelacjonujemy kolejną telekonferencję zorganizowaną przez ZODR w Barzkowicach.
Audycja "Na Szczecińskiej Ziemi" sponsorowana jest przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą.
Pyrzyckie Spotkania z Folklorem
Pyrzyckie Spotkania z Folklorem
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj będzie o festiwalu folkloru w Pyrzycach na który co roku przyjeżdżało kilkadziesiąt zespołów ludowych z całego świata. W tym roku niestety ze względu na pandemię Festiwal odwołano i przeniesiono na drugi rok. My korzystając z zasobów archiwalnych Radia Szczecin; w Malowanej Skrzyni wspólnie z profesorem Bogdanem Matławskim przypomnimy jak to przed laty bywało na Spotkaniach z Folklorem w Pyrzycach. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
KGW w Domysłowie
KGW w Domysłowie
Witamy i zapraszamy do słuchania
Tomasz Gnysiński właściciel gospodarstwa rolno- sadowniczego "Pyrzyckie Pola"
Mówi Edward Kosmal Solidarność RI
Mówi Emilia Niemyt dyr ARiMR w Szczecinie
Mówi Brygida Borecka KGW w Domysłowie
Ostatnio padające deszcze ucieszyły rolników, ale przymrozki zimnych ogrodników i zimnej Zośki już nie. Zagrożone były wschodzące teraz rośliny i kwiaty. I o tym między innymi mówić będę z gośćmi audycji NSZ. W oczekiwaniu na lokalne truskawki porozmawiam z plantatorem spod Pyrzyc, instytucje około - rolnicze już od poniedziałku otwierają się na bezpośrednie kontakty rolnikami. Pojawiły się kolejne pieniądze dla KGW, spróbuję się dowiedzieć na co są wydawane. W Stargardzie będziemy mieć Rondo Solidarności Rolników Indywidualnych. Stargardzcy radni jednogłośnie zdecydowali, że skrzyżowanie ulicy W. Broniewskiego z drogą krajową nr 10 otrzyma nazwę, która upamiętni zasługi pierwszej w Polsce chłopskiej organizacji związkowej, założonej w latach 80. ubiegłego wieku."
Audycja "Na Szczecińskiej Ziemi" sponsorowana jest przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą.
Korytowo na ludowo, fot. A. Wiśniewski
Korytowo na ludowo, fot. A. Wiśniewski
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. W Korytowie powstał oryginalny pomysł na popularyzację muzyki ludowej w młodym pokoleniu. Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Korytowie w powiecie choszczeńskim przy wsparciu przyjaciół związanych z kulturą ludową, postanowili nauczyć dzieci śpiewania piosenek ludowych. Zajęcia prowadziła Halina Kluczewska, choreograf specjalista od nauki tańca ludowego. Pani Halina przez kilka lat była choreografem znanego w regionie Zespołu Pieśni i Tańca „Stobniczanie” w Choszcznie. Zatem grunt pod poznanie muzyki ludowej młodzi mieszkańcy Korytowa mieli znakomity. Powstała płyta, z której wybrałam na dzisiejsze spotkanie trzy piosenki: „Hej od Krakowa jadę”,„Czerwone Jabłuszko” i Ty pójdziesz górą, a ja doliną.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
prof. Marek Mrówczyński podczas telekonferencji zorganizowanej m.in przez ZODR w Barzkowicach
prof. Marek Mrówczyński podczas telekonferencji zorganizowanej m.in przez ZODR w Barzkowicach
Witamy i zapraszamy do słuchania
Mówi Stanisław Barna rolnik z Żeliszewa
Mówi Zbigniew Szczuplak z Warzymic
Mówi Adam Kalinowski dyr. Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach
Fragmenty nagrań z telekonferencji zorganizowanej przez ZODR w Barzkowicach
Pierwsze majowe deszcze mamy za sobą, ale przydałyby się kolejne, być może coś popada, ale to nic pewnego. A o czym mówić będą nasi dzisiejsi goście? Oczywiście porozmawiamy o pogodzie, ale przede wszystkim o suszy i trudnych do odrobienia brakach wody. Poruszymy także temat ochrony roślin i telekonferencji zorganizowanej m.in przez ZODR w Barzkowicach. Mówić będą Joanna Nalazek z Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa i prof. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego. Przypomnimy również kampanię "Kupuj u rolnika" i "Kupuj bo polskie". Audycja "Na Szczecińskiej Ziemi" sponsorowana jest przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą.
Kapela Pyrzycka
Kapela Pyrzycka
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Sięgnęłam do własnego archiwum radiowego i znalazłam zarejestrowane przez siebie nagrania Kapeli Pyrzyckiej i Zespołu KGW "Niespodzianka". Może zaczniemy od pieśni w wykonaniu pań z zespołu Niespodzianka. Będzie to pięknie wyśpiewana historia wiejskiej dziewczyny. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na szczecińskiej ziemi
Na szczecińskiej ziemi
Witamy i zapraszamy do słuchania
Mówi Zbigniew Szczuplak z Warzymic
Mówi dr Arkadiusz Malkowski z Zachodoniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
Mówią Agnieszka i Leszek Jagerowie z Radziszewa
Mówi Jan Białkowski podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa
Utrzymujące się od kilku dni przelotne opady choć nie satysfakcjonują, ale fakt dały oddech roślinom. Wiadomo nie od dzisiaj, że o kondycji upraw zdecydują majowe opady. Dlatego też za kilka tygodni będziemy wiedzieć, jakie straty spowoduje susza, czy to będzie klęska, czy zmniejszenie zbiorów. My oczywiście dzisiaj porozmawiamy o suszy, ale też i o sposobach rolników na radzenie sobie z trudną sytuacją. Zajrzymy do Warzymic ale i do Radziszewa. Rozmawiać będziemy także z Janem Białkowskim podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa m.in o różnych formach wsparcia rolnictwa.
Audycja "Na Szczecińskiej Ziemi" sponsorowana jest przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą.
Kwiaty spod Łowicza
Kwiaty spod Łowicza
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj zagramy na weselną nutę, a także przypomnimy wraz z Ewą Grochowską śpiewaczką i nauczycielką śpiewu tradycyjnego, badaczką tradycji muzycznych wsi przypomnimy kilka zwyczajów związanych ze ślubem na wsi. Zaczniemy od oberka weselnego od Kołczyna w wykonaniu Kapeli Ziemi Pyrzyckiej. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Susza na polach
Susza na polach
Witamy i zapraszamy do słuchania
Mówi Emilia Niemyt dyr. ARiMR w Szczecinie
Mówi Andrzej Karbowy dyr. ZIR w Szczecinie
Zbigniew Fijałkowski z Dobrosławca
Mówi Sandra Żuk - Krzęcin dla Szpitala przy Arkońskiej
Koronawirus dominuje w publicznej dyskusji bo też zmienił całkowicie nasze życie i gospodarkę. Ale nie tylko koronawirus stanowi np. zagrożenie dla naszej gospodarki w tym rolnictwa. Susza po raz kolejny może bardzo mocno uderzyć nie tylko w rolników i ich dochody, ale także w mieszkańców miast. Może zdrożeć żywność, ale także być może będziemy musieli ją importować. Dalej czy borykające się z problemami finansowymi gospodarstwa rolne sięgną po fundusze na retencjonowanie i nawadnianie. To tylko kilka pytań jakie stawiają sobie i rolnicy i specjaliści.
Przy okazji tegoroczny nabór wniosków o dofinansowanie m.in. instalacji nawadniających w gospodarstwach rolnych przedłużony został do 20 lipca. Jeśli chodzi o pomoc suszową to za straty oszacowane w ubiegłym roku wypłata rekompensat wciąż jeszcze trwa. O pomoc klęskową ubiegało się ponad 350 tysięcy gospodarstw a straty obejmowały 5 milionów hektarów.
A o czym mówić będą goście audycji NSZ?
Zaczniemy od przypomnienia dotyczącego zmiany terminów w ARiMR, następnie wraz z prezesem Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej dr Andrzejem Karbowym skomentujemy aktualną sytuację w rolnictwie, porozmawiamy o współpracy naukowców z rolnikami. Opowiemy także o ciekawej inicjatywie mieszkańców gminy Krzęcin.
Audycja "Na Szczecińskiej Ziemi" sponsorowana jest przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą.
Kresowianki
Kresowianki
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj posłuchamy Kresowianek. Zaczniemy od pieśni, która cały czas zachwyca słuchających. Chodzi o pieśń o rutce. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
12345