Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. Gazprom Twitter
Fot. Gazprom Twitter
Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa poinformował, że w piątek - po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych - przekazał "Gazpromowi" oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego.
Tzw. kontrakt jamalski został zawarty 25 września 1996 roku i obowiązuje do 31 grudnia 2022. Zgodnie z zapisami kontraktu, strony umowy zobowiązane są do złożenia deklaracji dotyczącej dalszej współpracy po 2022 roku, na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak mówił o powodach tej decyzji - przyczynami, dla których polska spółka nie przedłuży umowy są przede wszystkim trudne warunki - chodzi między innymi o bardzo wysokie ceny surowca sprzedawanego nam przez Gazprom oraz niestabilność dostaw.

- Od naszego wejścia do Unii Europejskiej aż 7-krotnie byliśmy przedmiotem poważnych przerw w dostawach, które w żaden sposób nie były podyktowane winą z naszej strony - wyjaśnił.

Piotr Woźniak dodał, że zgodnie z zapisami kontraktu strony umowy zobowiązane są do złożenia deklaracji dotyczącej dalszej współpracy po 2022 roku na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania.

Odchodzący z funkcji ministra finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ocenia, że Polska jest na dobrej drodze do uniezależnienia energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o gaz.

- To jest szczególnie ważna strategia, która jest skutecznie realizowana przez rząd - dodał.

Uzupełnił, że nie nie chodzi o to, że "Polska chce całkowicie zrezygnować z gazu rosyjskiego; wszystko będzie zależało od warunków finansowych; ale nie możemy sobie pozwolić na to, żeby ten gaz, który kupujemy, był jednym z najdroższych gazów na świecie".

Jerzy Kwieciński powiedział, że Polska chce być partnerem, ale poważnym i traktowanym na równych warunkach.

W ocenie zarządu spółki, dotychczasowe działania związane z dywersyfikacją kierunków pozyskiwania gazu po 2022 roku podjęte przez Grupę PGNiG, są realizowane zgodnie z obowiązującą Strategią Grupy Kapitałowej PGNiG. Jak czytamy w komunikacie firmy, zakontraktowanie dostaw gazu LNG, akwizycje złóż gazu ziemnego na Morzu Północnym oraz rozbudowa systemu przesyłowego są odpowiednie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i pozwalają na zakończenie kontraktu jamalskiego zgodnie z jego postanowieniami.
Relacja Krystyny Prostak (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty