Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Krzysztof Penderecki. Fot. [Z rodzinnego archiwum Kompozytora]
Krzysztof Penderecki. Fot. [Z rodzinnego archiwum Kompozytora]
Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych Muzyków współczesnego Świata, kompozytor i dyrygent, Kawaler Orderu Orła Białego, Honorowy Członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury zmarł dziś w Krakowie. Doctor Honoris Causa, m.in. uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego, Yale, w Pittsburghu, Rochester, Bordeaux, Waszyngtonie, Belgradzie, Madrycie, Buenos Aires, Lucernie, ale i Muzycznego w Warszawie, krakowskiej i gdańskiej Akademii Muzycznej. Maestro był pierwszym dyrygentem gościnnym Norddeutscher Rundfunk Orchester w Hamburgu i Mitteldeutscher Rundfunk Sinfonie Orchester w Lipsku, a od roku 2000 pełnił tę funkcję w China Philharmonic Orchestra.

Krzysztof Penderecki ukończył w 1958 roku Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza, a po 14 latach, został Rektorem swojej Alma Mater.

Jego domeną była nie tylko muzyka. Jedną z wielu pasji była także dendrologia. Specjalizował się w sadzeniu drzew i labiryntów. Jeden z nich ma cztery tysiące metrów kwadratowych i powstał w miejscu przeznaczonym dla artystów.

Z myślą o przyszłych pokoleniach twórców, stworzył dla nich, zakochanych w muzyce, przyrodzie oraz pięknie, miejsce niezwykłe. Idea Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, bo tu jest to miejsce, odwołuje się do tradycji Szkoły Lusławickiej, założonej przez Braci Polskich na przełomie XVI i XVII wieku. Zniszczony dwór, w którym przez lata mieszkał i malował również Jacek Malczewski, odrestaurował Profesor Krzysztof Penderecki. Dzięki tej heroicznej pracy, po latach do Lusławic ponownie przyjeżdżają artyści z najdalszych zakątków świata, by tu, jak to bywało za czasów Braci Polskich, uczyć się "sztuki prowadzenia dysput, a w dziedzinie muzyki, wspólnego śpiewania psalmów i pieśni…".

Dorota Zamolska wielokrotnie spotykała się z Maestro m.in. w Lusławicach, ale ostatnią rozmowę przeprowadziła z Nim 14 grudnia 2018 roku po koncercie w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, podczas którego zabrzmiało monumentalne dzieło Mistrza Pendereckiego „Siedem bram Jerozolimy”.
Posłuchaj fragmentu archiwalnej rozmowy Doroty Zamolskiej z Krzysztofem Pendereckim
 

Zobacz także

2024-02-14, godz. 00:44 "Zwolnieni z teorii" - projekt młodzieży z IX LO w Szczecinie [ROZMOWA] Grupa uczennic z IX LO w Szczecinie, miłujących sztukę bierze udział w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". W związku z tym realizują projekt „Odsłońmy… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Z wizytą na Cmentarzu Centralnym - Wielka sława to żart w 100. rocznicę urodzin Jacka Nieżychowskiego. [RELACJA] 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Audiofeels - wracają do koncertowania. [ROZMOWA] Zespół Audiofeels po kilku latach przerwy powraca do koncertowanie i nawet nagrali nowa płytę. Zaczynają trasę koncertową od Szczecina, będzie można ich… » więcej 2024-02-05, godz. 18:02 Nowa płyta z muzyką teatralną Łukasza Górewicza. [ROZMOWA] W miniony piątek (2 lutego.2024) miała miejsce premiera płyty „The Soul Meetings” Łukasza Górewicza. Płyta dostępna w wersji cyfrowej m.in. Spotify… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Adrianna Szymańska jako KORA na scenie polskiego. [ROZMOWA} Na 10 lutego zaplanowano drugą premierę w tym roku kalendarzowym w Teatrze Polskim, na Scenie Kameralnej. Będzie to opowieść o liderce Manamu Korze Jackowskiej… » więcej 2024-02-04, godz. 15:40 „Don Diri Don” koncertował w Tajlandii [ROZMOWA] Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów śpiewaczych. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu. Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof… » więcej 2024-02-02, godz. 14:45 Marcin Świątkiewicz i Finnish Baroque Orchestra. Muzyczna uczta w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie… Perły muzyki dawnej w wykonaniu jednej z najlepszych orkiestr barokowych w Europie – Finnish Baroque Orchestra (FiBO). Fińscy mistrzowie zagrali 2 lutego 2024… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 „María de Buenos Aires" dzięki Krzysztofowi Meisingerowi po raz kolejny w Szczecinie [RELACJA] Operita Ástora Piazolli „María de Buenos Aires" miała premierę na scenie Willi Lentza. Nad całością czuwał Krzysztof Meisinger - jego jest kierownictwo… » więcej 2024-01-29, godz. 01:45 "María de Buenos Aires" w Szczecinie [ROZMOWA] "María de Buenos Aires" - taki tytuł nosi operita, która powstała w 1968 roku. Muzykę napisał genialny kompozytor, twórca ponad 750 tang, Ástor Piazolla… » więcej 2024-01-29, godz. 21:09 Gala "Nieżychowski" w Operze na Zamku [RELACJA] Wielkim koncertem "Nieżychowski" w Operze na Zamku zainaugurowano w sobotę (27 stycznia) obchody Roku Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie. Jacek Nieżychowski… » więcej
34567