Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Pogodny na tropie - konkurs, audiobook, odcinki
  Reklama  
Zobacz

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Mało kto wierzył, że powstanie - tak o Centrum Dialogu Przełomy przy okazji czwartych urodzin muzeum mówili goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór".
Wiele osób nie wierzyło, że uda się zrealizować pomysł - wspomina Agnieszka Kuchcińska-Kurcz z Muzeum Narodowego w Szczecinie, kierownik i pomysłodawczyni Centrum Dialogu "Przełomy".

- Słyszałam, że to jest niemożliwe, że to będzie cyrk robiony z historii, że w tym mieście nic się nie udaje, bo wiele osób ma świetne pomysły, ale one nigdy nie będą zrealizowane... Część patrzyła z miłym uśmiechem, ale z małą wiarą, że to się powiedzie. Ta bardzo mała wiara była bardzo długo, prawie do otwarcia - wspominała Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

Wraz z Centrum udało nam się zrealizować wiele programów edukacyjnych - dodała Mariola Pilarz, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie.

- W liceum ogólnokształcącym mamy bardzo mało czasu na realizację treści związanych z historią najnowszą. A regionalna - w tej chwili praktycznie nie istnieje. Jesteśmy wdzięczni i bardzo sobie chwalimy fakt, że Centrum Dialogu Przełomy powstało ponieważ "załatwia" nam trochę tę działkę, której w szkole średniej nie jesteśmy w stanie zrealizować - przyznała Mariona Pilarz.

W ubiegłym roku Przełomy odwiedziło 40 tys. osób. Historia powstania muzeum sięga początku XXI wieku.

Ponad 10 lat trwały zabiegi o jego utworzenie. A gdy wreszcie zapadły decyzje - ciężko było w jakiejkolwiek sprawie osiągnąć konsensus.

Spory budziło miejsce, w którym miało powstać muzeum, jego forma, a także kształt wystawy. Ale gdy wreszcie zostało wybudowane, a jego wnętrze wypełnione treścią - i gdy zaczęło "zgarniać" międzynarodowe nagrody - głosy krytyki ucichły.

Na swoje czwarte urodziny muzeum przygotowało bogaty program obchodów: otwarcie nowej wystawy czasowej, dwie projekcje filmowe, koncert i spotkania - to wszystko w piątek i w sobotę.

24 STYCZNIA 2020 (PIĄTEK)
godz. 16.00
Zostanie poezja – koncert dla darczyńców MNS–CDP z udziałem dzieci i młodzieży ze szkół Pomorza Zachodniego
godz. 16.45
Spotkanie z darczyńcami MNS–CDP
godz. 17.30
Otwarcie wystawy „Sybiraków Ziemia Obiecana”
godz. 17.45
„Historie niewiarygodne” – spotkanie z Sybirakami, opowieść o ich losach podczas zsyłki i po opuszczeniu terenów ZSRS


25 STYCZNIA 2020 (SOBOTA)
godz. 11.00
Oprowadzanie rodzinne po wystawie stałej MNS–CDP Miasto sprzeciwu – miasto protestu
godz. 12.00
Pokaz filmu Trzy dni w Szczecinie, reż. Leslie Woodhead
godz. 14.00–17.00
Prezentacja multimedialna działalności MNS–CDP w 2019 roku
godz. 17.00
„Przywracanie pamięci. Zapomniane żydowskie cmentarze na Pomorzu Zachodnim” – pokaz filmu Michała i Pawła Kulików oraz dyskusja z udziałem Autorów oraz Róży Król, przewodniczącej Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy przy pl. Solidarności 1. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Część patrzyła z miłym uśmiechem, ale z małą wiarą, że to się powiedzie. Ta bardzo mała wiara była bardzo długo, prawie do otwarcia - wspominała Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.
Jesteśmy wdzięczni i bardzo sobie chwalimy fakt, że Centrum Dialogu Przełomy powstało ponieważ "załatwia" nam trochę tę działkę, której w szkole średniej nie jesteśmy w stanie zrealizować - przyznała Mariona Pilarz.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty