Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci ok. 9 mln dodatkowych świadczeń. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci ok. 9 mln dodatkowych świadczeń. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Pierwsi emeryci i renciści mają już na kontach dodatkowe świadczenie tzw. trzynastą emeryturę, która wypłacana jest od 1 kwietnia.
- Pieniądze trafią do świadczeniobiorców wraz z kwietniową emeryturą lub rentą - mówi Karol Jagielski ze szczecińskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Ruszyła wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. „Trzynastki” nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe.

Dodatkowe świadczenie otrzyma około 9 milionów emerytów i rencistów a na jego wypłatę rząd przeznaczył blisko 12 miliardów złotych. W województwie zachodniopomorskim świadczenie otrzyma około 400 tysięcy osób.

- Aby otrzymać świadczenie nie trzeba składać wniosku. ZUS wypłaci je wszystkim uprawnionym automatycznie. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Średnio „na rękę” będzie do wypłaty 981 złotych - podkreśla Jagielski.

Osoby, których emerytura czy renta nie jest wpłacana na konto, a które objęte są kwarantanną nie muszą się martwić, że "trzynastka" nie dotrze do nich na czas. Jak zapewniła rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek, poczta dostarcza emerytury i renty na bieżąco z zachowaniem dodatkowych środków ostrożności. Gotówka odliczana jest komisyjnie i umieszczana w specjalnej kopercie. Koperta zostaje doręczona po uprzednim kontakcie telefonicznym.

"Trzynastka" przysługuje osobom, które mają prawo m.in. do emerytury, renty, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.
- Pieniądze trafią do świadczeniobiorców wraz z kwietniową emeryturą lub rentą - mówi Karol Jagielski ze szczecińskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci ok. 9 mln dodatkowych świadczeń. W województwie zachodniopomorskim świadczenie otrzyma około 400 tysięcy osób.
Jak mówi prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska, tzw. "trzynastki" wypłacane są razem ze świadczeniem głównym przysługującym za kwiecień.
Jak zapewniła rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek, poczta dostarcza emerytury i renty na bieżąco z zachowaniem dodatkowych środków ostrożności.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty