Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Piotra Zarembę, wystawa zdjęć i dokumentów z lat 40. czy koncerty na Jasnych Błoniach. Tak Szczecin świętował w niedzielę swoje 75-lecie.
To obchody bardzo ważne dla podkreślania polskiej tożsamości miasta - komentowali goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór".

- Dzięki takim obchodom podkreślamy "szczecińskość" - mówił doktor Tomasz Ślepowroński z Uniwersytetu Szczecińskiego. - Szczecin jest tym specyficznym miastem na mapie Rzeczpospolitej, najpóźniej z dużych miast przyłączony do Polski, a w związku tym każde tego typu świętowanie jest ważne i potrzebne.

Mówiąc o początkach polskiego Szczecina nie można zapomnieć o jego pierwszym prezydencie Piotrze Zarembie.

- To postać kontrowersyjna, jednak nie można odebrać mu wielu zasług - komentował profesor Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie. - Jego wpływ na kształtowanie polskiej administracji, polskiego samorządu, zwłaszcza w pierwszych dwóch latach jest ogromny i to jednak postać, która zasadniczo się różni od komunisty Leonarda Borkowicza, natomiast w późnym okresie on wszedł do wojewódzkiej elity władzy.

Po raz trzeci i ostateczny Szczecin został przejęty przez polskie władze 5 lipca 1945 roku. Piotr Zaremba pełnił urząd do 1950 roku. Zmarł 27 lat temu w Szczecinie.
- Dzięki takim obchodom podkreślamy "szczecińskość" - mówił doktor Tomasz Ślepowroński z Uniwersytetu Szczecińskiego.
- To postać kontrowersyjna, jednak nie można odebrać mu wielu zasług - komentował profesor Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty