Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Churchill, Truman i Stalin w Poczdamie. Fot. www.wikipedia.org / U.S. National Archives and Records Administration (CC0 domena publiczna)
Churchill, Truman i Stalin w Poczdamie. Fot. www.wikipedia.org / U.S. National Archives and Records Administration (CC0 domena publiczna)
75 lat temu, 2 sierpnia 1945 r., w Poczdamie, zakończyła się ostatnia konferencja przedstawicieli Wielkiej Trójki: Związku Sowieckiego, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jej postanowienia stały się podstawą powojennego ładu w Europie. Komentowali je eksperci "Radio Szczecin na Wieczór".
- Ustalenia poczdamskie tak naprawdę nie były ostateczne - ocenił w audycji "Radio Szczecin na Wieczór" dr Tomasz Ślepowroński, historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego. - One miały być potwierdzone przez traktat pokojowy, do którego nigdy nie doszło. Dopiero w 1990 roku układ "2+4" zastąpił. Dlatego trudno powiedzieć, że Poczdam ostatecznie decydował o tym, że Szczecin został przyłączony do Polski. Wiemy, że formalnie część lewobrzeżna Szczecina została oddana polskiej administracji 5 lipca 1945 roku, natomiast proces przejmowania wszystkich ziem, które nazywamy ziemiami Szczecina trwał dosyć długo.

Z perspektywy politologicznej, kluczową kwestią było ostateczne zatwierdzenie podziału Europy i niejako też świata na dwie strefy wpływu - dodawał prof. Radosław Zenderowski, politolog Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Z jednej strony Stany Zjednoczone i cały zachodni wolny świat, z drugiej strony Związek Radziecki i marny, tragiczny los Europy Środkowej, która dostaje się pod władanie Związku Radzieckiego. Bardzo ciekawie określił tę sytuację czeski pisarz i eseista Milan Kundera, który mówił o zachodzie porwanym jako tragedii Europy Środkowej.

Rozmowy w Poczdamie dotyczyły przede wszystkim problemów wynikających z kapitulacji III Rzeszy i zakończenia II Wojny Światowej. Ustalano zasady rozliczenia Niemiec i ukarania zbrodniarzy wojennych. W Poczdamie wytyczono również zachodnią granicę Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej.
- Ustalenia poczdamskie tak naprawdę nie były ostateczne - ocenił w audycji "Radio Szczecin na Wieczór" dr Tomasz Ślepowroński, historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Z perspektywy politologicznej, kluczową kwestią było ostateczne zatwierdzenie podziału Europy i niejako też świata na dwie strefy wpływu - dodawał prof. Radosław Zenderowski, politolog Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty