Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Ten projekt ma fundamentalne znaczenie - w ten sposób szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówi o projekcie ustawy przyjętej przez rząd.
Przepisy przewidują podniesienie emerytury działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych w okresie PRL-u - przypomniał w "Radiu Szczecin na Wieczór" Kasprzyk.

- Projekt dotyczy tych działaczy opozycji antykomunistycznej, którzy pobierają po prostu głodowe emerytury czy renty. Autorami tego projektu w dużej mierze czy pomysłodawcami byli sami działacze opozycji antykomunistycznej, bo projekty te zostały wypracowane m.in. przez Radę do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - tłumaczył Kasprzyk.

Jak mówił Jan Józef Kasprzyk - celem nowelizacji jest zmiana sytuacji, w której oprawca korzysta z większych przywilejów niż ofiara represji.

- Nie można dalej prowadzić sytuacji takiej, w której dawni ciemiężyciele, działacze opozycji, czyli esbecy mają emerytury wyższe niż działacze "Solidarności", "Konfederacji Polski Niepodległej" czyli ci, którzy narażali swoje zdrowie i życie w walce o niepodległość - podkreślał Kasprzyk.

Przepisy zakładają między innym przyznanie osobom represjonowanym emerytury w wysokości co najmniej 2 tys 400 zł oraz 50 proc. zniżki na przejazdy koleją oraz komunikacją miejską.
- Autorami tego projektu w dużej mierze czy pomysłodawcami byli sami działacze opozycji antykomunistycznej, bo projekty te zostały wypracowane m.in. przez Radę do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - tłumaczył Kasprzyk.
Jak mówił Jan Józef Kasprzyk - celem nowelizacji jest zmiana sytuacji, w której oprawca korzysta z większych przywilejów niż ofiara represji.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty