Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Nosacze sundajskie to małpy, które w internetowych memach najczęściej odgrywają role Janusza i Grażyny. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nosacz_sundajski.
Nosacze sundajskie to małpy, które w internetowych memach najczęściej odgrywają role Janusza i Grażyny. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nosacz_sundajski.
Nie byli gośćmi... ale byli głównym tematem rozmowy w "Radiu Szczecin na Wieczór". Janusz i Grażyna - bo o nich mowa. Czyli uosobienie obciachu, bohaterowie memów i statystyczny Polak i Polka.
Właśnie tę stereotypową parę wzięli na tapetę nasi eksperci.

- Ten duet jest przypadkowy - mówi prof. US Sławomira Anna Gruszewska, psycholog z Uniwersyteckiego Centrum Edukacji Uniwersytetu Szczecińskiego. - Bardziej ostrym imieniem jest tutaj w tym momencie zestaw z Grażyną, niż sam Janusz, bo Janusz to dla mnie zupełnie popularne, fajne imię męskie. Nie widzę tutaj żadnego podtekstu, że akurat to imię w tym skeczu i w rozmowach tej dwójki występuje.

Tego typu zjawiska funkcjonują we wszystkich kulturach i występują znienacka - dodaje dr hab. prof. UMCS Piotr Celiński, medioznawca z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

- Dodatkowo każdy z nas myśli o sobie, że właśnie tym Januszem nie jest. Ma taką nadzieję. Przywołując figurę Janusza pozycjonujemy siebie nieco wyżej albo właśnie w taki dokładnie sposób, w jak byśmy chcieli być postrzegani. Do tego są potrzebni ci Janusza i Grażyny, żeby wygrać wizerunkowo ze wszystkimi możliwymi i słabymi rzeczami, które mogą się do nas przykleić - przekonuje Celiński.

A to chyba tak naprawdę dowód na to, że potrafimy śmiać się z samych siebie.
- Ten duet jest przypadkowy - mówi prof. US Sławomira Anna Gruszewska.
- Do tego są potrzebni ci Janusza i Grażyny, żeby wygrać wizerunkowo ze wszystkimi możliwymi i słabymi rzeczami, które mogą się do nas przykleić - przekonuje Celiński.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty