Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Istnieje duże ryzyko, że na wschodniej skarpie Zamku Książąt Pomorskich może osunąć się teren. Tak wynika z ekspertyz przeprowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie.
Zdaniem ekspertów - zagrożenie mogą stwarzać odkryte tam niedawno tunele oraz luźny grunt w pobliżu schronów, a także "nieuporządkowana, wysoka zieleń".

Przedstawiciele dyrekcji Zamku spotkali się z przedstawicielkami Społecznej Straży Ochrony Zieleni w Szczecinie, Urzędu Marszałkowskiego oraz Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, który kieruje badaniami w rejonie zamkowych tarasów i skarp.

Jak wyjaśnił prof. Tomasz Godlewski z ITB - konieczne jest wejście do tuneli, ich inwentaryzacja i zabezpieczenie. Zdaniem eksperta - rosnące na skarpie drzewa również mogą stwarzać zagrożenie. Ich korzenie zlokalizowane są tylko w górnej warstwie terenu, która nie jest związana z podłożem skarpy.

Drzewa stanowią realne zagrożenie - uważa prof. Godlewski. Jak mówił - uniemożliwiają one przeprowadzenie prac związanych z zabezpieczeniem Wzgórza Zamkowego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty