Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Polski rząd zabiega w Komisji Europejskiej, aby dalej z funduszy unijnych były finansowane budowy gazociągów. Taką informację przekazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Wtorek to drugi dzień największej w Polsce konferencji branży gazowej "Gazterm", która odbywa się w Międzyzdrojach.

Unia Europejska chce ograniczyć wydatki na rozwój sieci gazowej.

- Takie zagrożenie wynika z tego, że bardzo dużo krajów starej Unii, ale również innych krajów jest dosyć dobrze rozwiniętych, jeżeli chodzi o infrastrukturę gazową. Oni nie mają takich potrzeb, a my jesteśmy państwem, które jest w momencie transformacji, a ta infrastruktura gazowa dotychczas nie rozwijała się u nas tak szybko, jak inny rodzaj infrastruktury. I dlatego naciskamy na kraje unijne, aby wyraziły zgodę na finansowanie tego typu inwestycji - tłumaczy Puda.

- W Polsce największy problem z rozwojem sieci gazowej jest na wschodzie i południu kraju - mówi Jerzy Kwieciński, prezes Zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

- W tej chwili 65 proc. gmin w Polsce, czyli ponad 1600 ma już dostęp do tej sieci. A to oznacza, że potencjalnie dostęp do gazu ma około 87 proc. naszego społeczeństwa. Chcemy to zwiększyć. Problemy mamy przede wszystkim we wschodniej Polsce, dlatego że tam właśnie te grube rury przesyłowe jeszcze nie docierają - dodaje Kwieciński.

Dotychczas z funduszy unijnych wydano na inwestycje w gazociągi przesyłowe i dystrybucyjne prawie 7 miliardów złotych. Za te pieniądze ma powstać 1500 kilometrów nowej sieci.
- Oni nie mają takich potrzeb, a my jesteśmy państwem, które jest w momencie transformacji, a ta infrastruktura gazowa dotychczas nie rozwijała się u nas tak szybko, jak inny rodzaj infrastruktury. I dlatego naciskamy na kraje unijne, aby wyraziły zgodę na finansowanie tego typu inwestycji - tłumaczy Puda.
- Problemy mamy przede wszystkim we wschodniej Polsce, dlatego że tam właśnie te grube rury przesyłowe jeszcze nie docierają - dodaje Kwieciński.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty