Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. baltic-pipe.eu
Fot. baltic-pipe.eu
Spółka Gaz-System rozstrzygnęła przetargi na budowę części lądowej gazociągu Baltic Pipe.
Niebawem rozpoczną się prace na nabrzeżu w Pogorzelicy. Natomiast można powiedzieć, że inwestycja ruszyła już na Bałtyku.

Ponad 200 kilometrów gazociągu od nabrzeża Bałtyku przez Goleniów do Lwówka wybudują m.in. spółka Budimex i JT. S.A. Z kolei firma Saipem Limited przygotowuje właśnie się do prac w miejscu tzw. lądowania gazociągu podmorskiego w gminie Rewal. Tam wiosną przyszłego roku rozpoczną się roboty związane z drążeniem podziemnego tunelu, w którym zostanie ułożony gazociąg. Dzięki tej metodzie wydmy oraz klif pozostaną nienaruszone.

Natomiast ruszyły już pierwsze prace na morzu, polegające na badaniach dna Bałtyku. Obecnie trwa produkcja rur na potrzeby części podmorskiej, które będą układane w przyszłym roku.

Budowa Baltic Pipe ma zakończyć się jesienią za 2 lata. Jest ona kluczowym projektem dla polskiego rządu. Gazociąg utworzy nową drogę dostaw gazu z Norwegii na rynki: duński i polski. Inwestycja pozwoli na przesłanie 10 miliardów metrów sześciennych surowca rocznie. To połowa naszego zapotrzebowania. Resztę zapewni m.in. LNG z Kataru i USA.
Relacja Kamila Nieradki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty