Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Temat masakry Grudnia'70 jest wciąż żywy i nieodkryty - mówiła w "Rozmowach pod Krawatem" reżyserka filmu "Grudzień Nasz i Wasz".
Minęło pół wieku od komunistycznej zbrodni, a w rodzinach ofiar wciąż jest ogromny żal - tłumaczyła na nasze antenie Joanna Pieciukiewicz. - Bałam się zrobić ten film, bo myślałam, że historia jest doskonale znana, ale okazało się, że emocje są tak wielkie, że aż zaskakujące.

- Tu szczególnie mówię o rodzinie Henryka Perkowskiego. Byłam zaskoczona tymi emocjami, że żal jest do dziś tak silny, że jest takie ogromne piętno w tej rodzinie - powiedziała Pieciukiewicz.

Mówimy o 20-letnim chłopaku, któremu "Skot" (transporter opancerzony - przyp.red.) zmiażdżył głowę - wtrącił prowadzący.

To jest potworna historia i do tej pory mało znana - odpowiedziała Joanna Pieciukiewicz.

Pieciukiewicz dotarła i opublikowała prywatne nagrania funkcjonariuszy Milicji z Grudnia'70.
Jak się domyśla, takich nieodkrytych taśm pewnie jest więcej. Poza tym, jak mówi, w zasobach archiwum IPN są też nagrania, wcześniej nieujawnione. To wszystko jest jeszcze do opracowania - dodała. - Są nagrania, które są bardzo mało słyszalne. Trzeba by było je zrekonstruować, albo opublikować w postaci stenogramu, bo to są szokujące nagrania np.
"A tam w tej stoczni to oni długo posiedzą? Mają ziemniaki, to posiedzą, mają co jeść".

W wyniku działań komunistów w grudniu 1970 roku w Szczecinie zginęło 16 osób.
Minęło pół wieku od komunistycznej zbrodni, a w rodzinach ofiar wciąż jest ogromny żal - tłumaczyła na nasze antenie Joanna Pieciukiewicz.
To wszystko jest jeszcze do opracowania - dodała.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty