Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Rada Ministrów przyjęła przepisy, które regulują status hulajnóg elektrycznych.
Nałożono między innymi ograniczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę, zakaz przewożenia innych osób, a także wymóg określonego parkowania. Za nieprzestrzeganie regulacji będą grozić kary finansowe.

Dotychczas korzystanie z hulajnóg elektrycznych nie było regulowane przez przepisy prawa ruchu drogowego. Rząd zatwierdził zmiany w kodeksie, wskutek czego hulajnogi zostaną ujęte w tych regulacjach. Osoby korzystające z tych pojazdów będą musiały stosować się do ograniczenia prędkości, które wyniesie 20 kilometrów na godzinę. Na hulajnogę wsiądą tylko takie osoby niepełnoletnie, które posiadają kartę rowerową lub niektóre kategorie praw jazdy. Osoby, które ukończą 18 lat, nie będą musiały posiadać takich dokumentów.

Hulajnogami elektrycznymi będzie się można poruszać przede wszystkim po ścieżkach rowerowych lub po jezdniach, gdzie występuje ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę. Jazda po chodniku będzie dozwolona w wyjątkowych przypadkach. Nie można się wtedy poruszać szybciej niż piesi i nie można im utrudniać przemieszczania się.

Hulajnogą nie można przewozić innych osób, towarów, ani zwierząt. Zakazane zostanie holowanie hulajnogą innych pojazdów. Na chodniku parkowanie będzie dozwolone jedynie równolegle do jego krawędzi.

Nowe przepisy nakładają kary dla osób, które w czasie jazdy korzystają z telefonów komórkowych - wysokość mandatu wynosi 200 złotych. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi mandat w wysokości do 500 złotych, a za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, kierujący hulajnogą zapłaci 350 złotych.

Teraz projekt trafi do Sejmu.
Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty