Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Niemcy uroczyście obchodzą Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Główne uroczystości odbyły się w Bundestagu.
Przewodniczący izby niższej niemieckiego parlamentu ostrzegł przed nowymi formami rasizmu i antysemityzmu. Ze względu na koronawirusa wszystkie uroczystości odbywają się online.

Bundestag uczcił pamięć ofiar Holokaustu. Wolfgang Schäuble poddał w wątpliwość, czy Niemcy nadal mają świadomość swojej odpowiedzialności za Holokaust. - Także u nas ujawnił się niepohamowany antysemityzm i ksenofobia. Żydowskie obiekty muszą być chronione przez policję. Żydzi chowają swoje kipy, ukrywają swoją tożsamość - powiedział Schäuble.

Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Monachium i Górnej Bawarii Charlotte Knobloch, która sama przeżyła Holocaust, także wspomniała o rosnącej fali antysemityzmu w Niemczech. W podobnym tonie wypowiedziała się mieszkająca w Niemczech ukraińska publicystka Marina Weisband, której żydowska rodzina została zamordowana w czasie wojny.

Media zgodnie twierdzą, że mieszkający w Niemczech Żydzi zaczęli ponownie odczuwać strach, bowiem antysemityzm stał się w ostatnich latach niemiecką codziennością. "Frankfurter Algemeine Zeitung" twierdzi, że wśród młodych ludzi powinna być prowadzona dokładna edukacja o zagładzie Żydów. Obchody Pamięci o Holokauście obchodzone są w Niemczech od 25 lat. Na datę obchodów wybrano 27 stycznia - dzień wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.
Relacja Waldemara Maszewskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty