Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. www.pixabay.com/photo-1205315 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-1205315 (domena publiczna)
193 miliony euro pomocy publicznej dostanie niemiecka stocznia MV Werften, która ma zakłady w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie, niedaleko Szczecina.
Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Stabilizacji Gospodarczej - informuje Portal Morski.

Pieniądze z budżetu Państwa Niemieckiego zostaną wykorzystane na dokończenie budowy luksusowego wycieczkowca. Stocznia MV Werften ma zamówienie na kolejne 12 wycieczkowców.

- Takiej szansy nie miała Stocznia Szczecińska, której zaliczono do pomocy publicznej nawet poręczenia kredytów i spowodowano jej likwidację - mówi Artur Trzeciakowski, ostatni prezes Stoczni Szczecińskiej "Nowa". - Podejście Komisji Europejskiej do pomocy publicznej, z którą ja się nigdy nie pogodziłem i nie godzę do dnia dzisiejszego. Dla mnie jest to po prostu abstrakcją.

Przez ostatnie 10 lat stocznie w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie wybudowały w sumie 22 wycieczkowce, tymczasem polskie stocznie - w tym czasie - utraciły zdolność budowy gotowych statków.

- Większość naszego potencjału, w zakresie budowy dużych i gotowych jednostek, czyli takich, które wychodzą tutaj jako statki, bez konieczności wykańczania ich w stoczniach niemieckich czy norweskich została przez nas utracona - tłumaczy Trzeciakowski.

Fundusz Stabilizacji Gospodarczej powołano w Niemczech, aby pomagać firmom, które mają trudności w okresie pandemii koronawirusa.
Relacja Grzegorza Gibasa [Radio Szczecin]

Dodaj komentarz 7 komentarzy

no paczpan! A u nas PiS likwiduje stocznie.
I nie dość, że tam, gdzie najłatwiej było zawinąć, czyli w Świnoujściu, to na dodatek celuje w te dochodowe.
Przypadek? Nie sądzę.....
Do dziś wszyscy, w Szczecinie, pamiętają postać pani Neelie Kroes...
Red. G. Gibas "zgubil" ważną część informacji Portalu Morskiego. Tak już ma - jeśli coś nie pasuje do z góry założonej tezy, to pomija. Taki gapcio :)) Otóż pomoc stoczniom warunkowana jest zwolnieniem z pracy 1200 pracowników. Z 3000 zatrudnionych.
A u nas PO zlikwidowało stocznie i sprzedało pół Gryfii w Szczecinie. O pomocy publicznej stoczniom mówi raport NIK: Rząd Tuska doprowadził stocznie do upadku. "Przedstawia ogromną liczbę nieprawidłowości". Raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia złudzeń w sprawie stoczni w Gdańsku i Szczecinie. Rząd PO nie zadbał wystarczająco o ich przyszłość, a podejmowane przez niego decyzje były chybione i przyczyniły się do upadku obu stoczni w 2008 roku. Według Najwyższej Izby Kontroli, która opublikowała raport w sprawie restrukturyzacji Stoczni Gdynia SA oraz Stoczni Szczecińskiej Nowa Sp. z o.o. Ówczesny minister Skarbu Państwa w rządzie PO Aleksander Grad mógł złożyć skargę o stwierdzenie nieważności decyzji KE kwestionującej pomoc publiczną dla polskich stoczni do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Mógł on również wnioskować o wydanie zarządzenia tymczasowego w celu wstrzymania wykonania decyzji Komisji. Rząd Tuska poddał się jednak walkowerem i podjął decyzję, aby nie zaskarżać postanowienia Komisji Europejskiej, ani nie wnosić o wydanie zarządzenia tymczasowego. Kontrolerzy NIK stwierdzili, że kierownictwo Ministerstwa Skarbu Państwa za czasów PO uznało decyzje KE o konieczności zwrotu pomocy publicznej (z jednoczesnym odroczeniem samego procesu egzekwowania zwrotu tejże pomocy) za decyzję, od której... "NIE WYPADAŁO SIĘ ODWOŁAĆ" ?!!! Od identycznej decyzji Komisji Europejskiej, nakazującej zwrot udzielonej stoczniom pomocy publicznej, odwołał się do Europejskiego Trybunału rząd Francji, która przed Trybunałem wygrała, dzięki czemu ich stocznie nie zostały zamknięte. Z kolei niemieckie stocznie nie musiały zwracać pomocy publicznej bowiem rząd federalny w Berlinie potrafił właściwie uzasadnić przed Komisją Europejską powody udzielenia takiej pomocy. Wystarczyło chcieć.
@Pawel
Tak ogólnie to była możliwość uratowania zakładu ale związki zawodowe nie zgodziły się na masowe zwolnienia. I mam jeszcze pytanie o ta likwidację"połowy Gryfii", chodzi Ci o sprzedaż terenów dla spółki Mars na potrzeby budowy zakładu ST3, który doprowadzono w ostatnich dwóch latach do upadku? Jak zatem nazwać te działania rządu PiS? Oraz sprzedaż terenów w Świnoujściu z zastrzeżeniem o braku możliwości prowadzenia działalności stoczniowej? Niemcy na pewno się z tego cieszą, ale czy ktoś inny również?
@Paweł - czyli uważasz, że dawne błędy i zaniechania PO stanowią usprawiedliwienie dla obecnych. aktualnie realizowanych błędnych decyzji i zaniechań ze strony PiS ???
Czyli każde łąjdactwo PiS będzie usprawiedliwione, rozgrzeszone, przyklepane i zaaprobowane przez ciebie tylko dlatego, że "za czasów PO...." było podobnie.
Brawo, geniuszu. Brawo!
Już Kochanowski takich, jak ten PiS i jego wyznawcy przepowiedział:
"Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie";
Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi."
@Jan Nowak, przecież polityka PiS to kontynuacja polityki PO. Polaryzacja społeczeństwa i sprzedaż majątku, nepotyzm i tak dalej...

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty