Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Cześć i chwała bohaterom na Placu Wolności w Nowogardzie. Mieszkańcy miasta ze zniczy ułożyli tam literę "V", symbolizującą zwycięstwo a przedstawiciele Narodowych Sił Zbrojnych odpalili race.
Wcześniej uroczystości miały miejsce przy jedynym w województwie obelisku poświęconym Żołnierzom Wyklętym, gdzie kwiaty złożył wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Tak wyglądała kolejna część uroczystości w hołdzie żołnierzom niepodległościowego podziemia, którzy po II Wojnie Światowej nie złożyli broni i walczyli z sowieckim okupantem.

- Dzisiaj stoimy pośród tej litery V symbolizującej wiktorię, zwycięstwo. I faktycznie ci bohaterowie zwyciężyli - mówi wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. - Bardzo dziękuję za Państwa obecność. Szczególnie dziękuję tym najmłodszym, bo to oni będą nieśli w tej sztafecie pokoleń prawdę o wolnej Polsce, prawdę o tych bohaterach, których dziś i jutro będziemy wspominać.

- Pamiętajmy o tych przeszło dwudziestu tysiącach, pomordowanych po II Wojnie Światowej - mówi ks. Grzegorz Legutko z Nowogardu. - Pamiętajmy o wszystkich żołnierzach, którzy zginęli na frontach II Wojnie Światowej walcząc o wolność ojczyzny.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został 1 marca 2011 przez Sejm RP. Inicjatorem tego święta był prezydent Lech Kaczyński. W poniedziałek w Szczecinie kolejne uroczystości. Porozumienie Środowisk Patriotycznych zaplanowało m.in. apel pamięci i złożenie kwiatów na skwerze Narodowych Sił Zbrojnych przy ul. Kaszubskiej.
Cześć i chwała bohaterom na Placu Wolności w Nowogardzie. Relacja Kamila Nieradki.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty