Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Gdyby nie było środków z Unii Europejskiej, Polska wybudowałaby tunel z własnego budżetu - podkreślał premier Mateusz Morawiecki, w czasie uroczystości inauguracji pracy specjalnej maszyny, która wydrąży przekop pod Świną w Świnoujściu.
Według zapewnień inżynierów, o ile nie wystąpią nieoczekiwane trudności, z tempem około 10 metrów na dobę - za około 6-7 miesięcy przekop powinien być gotowy. A kierowcy powinni pojechać tunelem do Świnoujścia prawdopodobnie w październiku przyszłego roku.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że to realizacja jednej z obietnic Prawa i Sprawiedliwości. Zapewniał, że tu chodziło o polityczną wolę i determinację.

- Państwo Polskie było gotowe finansować tę budowę z naszego budżetu, gdyby się okazało, że pozyskanie środków z innych źródeł może być utrudnione lub niemożliwe. Było gotowe do realizacji tego projektu, ponieważ, tak ja wzmocnienie wybrzeża, było marzeniem II Rzeczypospolitej, tak my kontynuujemy tamto dzieło - zapewniał premier Morawiecki.

Po piątkowej ceremonii pojawiły się komentarze polityków opozycji, którzy zwracali uwagę, że większość budżetu - 776 milionów z 910 - pochodzi ze środków Wspólnoty. Działacze PiS podkreślali z kolei, że chociaż już w 2007 roku ówczesny premier Jarosław Kaczyński zapowiedział budowę tunelu, tak przez lata rządów PO-PSL, ten projekt trafił "do kosza".
- Było gotowe do realizacji tego projektu, ponieważ, tak ja wzmocnienie wybrzeża, było marzeniem II Rzeczypospolitej, tak my kontynuujemy tamto dzieło - zapewniał premier Morawiecki.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Dodaj komentarz 10 komentarzy

PiS miał kiedy takie hasło- "czyny nie słowa". Tutaj ono pasuje idealnie dla Świnoujścia, bo przecież promu nie ma, niedługo Szwedzi mogą zaprosic do Ystad konkurencję, stocznia zlikwidowana z zapisem o braku możliwości prowadzenia działalności stoczniowej. No nie wiem czy Świnoujście ma się z czego cieszyć. Mają oczywiście budowany tunel, no ale, bądźmy szczerzy, sami sobie za niego zapłacili.
Pieniądze na tunel pochodzą z unii czyli nas wszystkich i częściowo z budżetu miasta Świnoujście. Nie jest to inwestycja rządowa. Nic ekstra nie przyznano. Takie są fakty. Rządowych promów brak. Zamyka się stocznie w Świnoujściu by Zaremba i spółka miał kasę na dok numer 8 i stocznia w Szczecinie budowała cokolwiek. Żenada i szopka.
Donald przecież tunelu nie obiecywał, to i go nie zbudował. Obiecał wiele innych rzeczy i dlatego rządził niemal dwie kadencję. Zachodniopomorskie ma co wymieniać z jego zasług, a szczególnie to, że jest wolne i niepodległe, bo nadal w nim rządzi Koalicja Obywatelska. Obywatelom to pasuje i jest ok. A tunel będzie to będzie... Żyło się i bez niego ...
Niech powie ile dołożył do tego tunelu myśli że ludzie to głupki i jemu i temu łysemu europosłowi uwierzą ?
na inaugurację rozpoczęcia drążenia tunelu przybył sam I sekretarz KC PiS
towarzysz Jarosław Kaczyński ps. Jarkacz, któremu towarzyszyli premier rządu tow. Morawiecki, oraz europoseł tow. Joachim Brudziński.
Towarzysz Jarkacz osobiście właczył ' wyspiarkę' dzięki czemu połączenie Kaczystanu w jedną całość staje się faktem. Niech żyje jarosław Kaczyński, Niech zyje !
Nawet o tunel wprowadzacie komentarze polityczne. Przecież on będzie służył WSZYSTKIM ludziom , od PIS poprzez LGBTQ ( i co tam jeszcze mają) aż po Nową Lewicę , katolikom, niewierzącym , zabójcom itd. WSZYSTKIM ! I zamiast z tego powodu się cieszyć to tradycyjne bicie piany ! Ja rozumiem że boli to , że inwestycja jest podjęta za czasów PIS ale to nie kto inny ale właśnie PO zaprzepaściła przez 8 swoich lat "odtrąbienie tego sukcesu" ; zresztą nie tylko tego...
kłamią już tak , że nie można tego słuchać raz obiecali wiele lat temu i się wycofali.. a tera unia dała KASĘ to dupę do orderów wypinają, obrzydliwa tandetna propaganda , komuna to dla nich niedościgły wzór...
Polska daje unii 2 mld złotych
Unia przekazuje na tunel 1 mld złotych
Koszt tunelu 500mln
bez UE też byśmy dali rade
'PAMIĘTAJ BEJBE !
@RaF
Twoje zdolności matematyczne są adekwatne do inteligencji przeciętnego wyborcy konfederacji ;)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty