Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

„Listy z Ravensbrück”. fot. PR Lublin.
„Listy z Ravensbrück”. fot. PR Lublin.
Przed pomnikiem Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbędą się w piątek uroczystości z okazji 76. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrück.
O godz. 15:00 zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Następnie delegacje odwiedzą groby byłych więźniarek obozu, w kwaterze kombatanckiej na szczecińskiej nekropolii.

Znicze zapłoną także przed głazem poświęconym Helenie Kurcyusz. Od 1943 r. przebywała ona w obozie koncentracyjnym na Majdanku.

W kwietniu 1944 r. została przetransportowana do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Swoje powojenne losy związała ze Szczecinem. Była animatorką kultury w powojennym Szczecinie.

Od 1945 r. pełniła funkcję głównego urbanisty województwa zachodniopomorskiego. Hołd byłym więźniarkom obozu oddadzą Zbigniew Bogucki wojewoda zachodniopomorski, dr Paweł Skubisz dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie oraz Jan Margol p.o. prezesa szczecińskiego oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych.

Obóz został założony w listopadzie 1938 roku. Ravensbrück, znajdujący się 80 kilometrów od Berlina, był miejscem męczeństwa tysięcy kobiet, wśród nich najliczniejszą grupę narodowościową stanowiły Polki.

W Ravensbrück Niemcy przeprowadzali zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na więźniarkach, w większości młodych Polkach.

Operacjom poddano 86 kobiet, w tym 74 z naszego kraju. Te, które przeżyły okrutne zabiegi, zostały okaleczone do końca życia.
Relacja Anny Arabskiej-Szmajdzińskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty