Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny i Uniwersytet Szczeciński mają stworzyć bufor wodorowy, który pozwoli na magazynowanie energii z farm wiatrowych czy fotowoltaicznych. To unikatowe przedsięwzięcie w skali świata. Takich instalacji na globie jest dosłownie kilka, m.in. w Stanach Zjednoczonych czy Japonii.
Bufor powstanie w Zachodniopomorskiem dlatego, że to właśnie nasze województwo jest jednym z liderów produkcji energii z odnawialnych źródeł. Dokładne miejsce jego budowy wskażą naukowcy - mówi Rafał Mucha, wiceprezes Enei.

- Cała sztuka polega na tym, że tutaj specjaliści z obu uczelni wskażą nam to miejsce w skutek badań - mówi Mucha.

Źródła energii odnawialnej są kapryśne, dlatego też trzeba zacząć magazynować energię pochodzącą z nich - mówi profesor Stefan Domek z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

- Jak nie ma słońca to nie ma prądu, jak jest, to prądu może być nawet za dużo, więcej niż aktualnie potrzebujemy. Tracimy kilkadziesiąt procent energii - mówi Domek.

Projekt jest warty 13 milionów złotych - mówi Marcin Pawlicki, wiceprezes Enei.

- Jest to bardzo duży projekt. Jego skala wpływa pozytywnie też na region, mówię tu o akademickim Szczecinie - mówi Pawlicki.

Dokładne miejsce budowy jednego z kilku buforów wodorowych, który powstanie na Pomorzu Zachodnim, poznamy jesienią tego roku.
Relacja Kamila Nieradki.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty