Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie.
źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Dziennikarka Agnieszka Kuchcińska-Kurcz napisała książkę o sierpniu '80. Publikacja nosi tytuł "Jedno Plemię".
Znajdziemy w niej wspomnienia ludzi, którzy budowali Solidarność na Pomorzu Zachodnim.

- Wszyscy mówią przede wszystkim, że było fajnie bo byliśmy "jednym". Takie wspomnienie oczywiście też jest bajkowe, ale ten duch Solidarności przez małe i duże "S" cały czas dominował i nie przez przypadek, to było 10 milionów ludzi. To się nigdy wcześniej nie zdarzyło w skali świata i przypuszczam, że nigdy taka sytuacja się już nie powtórzy - opowiadała Kuchcińska-Kurcz.

W publikacji zobaczymy także wiele zdjęć z tamtego okresu. Warto dodać, że bardzo dobrej jakości.

- Myślę, że niezwykle ciekawym wątkiem jest zaangażowanie - w działalność rozsadzającą system - ludzi, którzy pracowali w instytucjach uznanych za filary systemu. Mam na myśli prokuraturę, milicję, ale też wojsko, gdzie zaczynała kluć się Solidarność. Mamy taki, w naszych zbiorach, projekt statutu związku w wojsku, który jednak nigdy nie ujrzał światła dziennego - dodała Kuchcińska-Kurcz.

Książkę wydało Muzeum Narodowe w Szczecinie. Promocja "Jednego Plemienia" i spotkanie z autorką o godz. 17:00 w Centrum Dialogu Przełomy.
- To się nigdy wcześniej nie zdarzyło w skali świata i przypuszczam, że nigdy taka sytuacja się już nie powtórzy - opowiadała Kuchcińska-Kurcz.
- Mamy taki, w naszych zbiorach, projekt statutu związku w wojsku, który jednak nigdy nie ujrzał światła dziennego - dodała Kuchcińska-Kurcz.

Dodaj komentarz 9 komentarzy

Potem nadszedł Stan Wojenny i Jaruzelski zdławił te Solidarność i wśród ludzi, i jako organizację. Ale nie zdołał jej zniszczyć, rozwalić i poróżnić łudzi.
Dopiero po upadku komuny, po 1989, gdy osobnicy pokroju Kaczyńskich, Wałęsów, Macierewiczów i innych oszołomów zaczęli realizować własne, częstokroć chore, ambicyjki - solidarność poszła w rozsypkę. Do tego możliwości robienia lewych interesów w biznesie, religii i polityce dopełniły zniszczenia tego, czego komuna nie zdołała zrobić przez 45 lat ideologicznej wojny i indoktrynacji.
Dziś w tym zakresie prym wiodą Kaczyński z PiSem oraz inne prawiciowe religijnie nawiedzone oszołomy wespół z biznesowymi hochsztaplerami, złodziejami i oszustami
Dodajmy jeszcze ;Tuska, Krzywonos, Frasyniuka, Michnika i będzie komplet.
Po części masz rację, ale ich reakcje są REAKCJAMI na psychopatyczne wypowiedzi Kaczyńskiego i innych nawiedzonych, ziejących miłością bliźniego.
Bo to wraz z nastaniem PiSu wybiło to ale szambo skrajnego chamstwa.
Podobna sytuacja była np. w Rosji, gdy bolszewicy obalili carat. Barbaria.
Czyli jak ktoś wyzywa bogu ducha winnych żołnierzy na granicy od psów ,to jest reakcja na zachowanie Kaczyńskiego? To jedni zawsze będą usprawiedliwieni,nawet za chamskie wypowiedzi inni biczowani. To taka jest twoja sprawiedliwość, swoich będziesz tłumaczył,wrogów biczował.
marku, a nie uważasz, że to "element animalny" się odgryzał?
2016 rok: Jarosław Kaczyński o krytykach jego wizji państwa: "element najbardziej zdemoralizowany, podły, animalny"
To tak gwoli przypomnienia
Ja akurat nie jestem zwolennikiem prezesa,ale jest on pikusiem do takiego Nitrasa , którego wypowiedzi są tak chamskie,że nawet nie warto o nich pisać. Podobnie pan Tusk,pani tramwajarka a o panu Władysławie to już nie wspomnę,bo nie warto. Zawsze jednak warto trochę poużywać sobie na jednej stronie a o drugiej pomilczeć.
skor "nie jesteś zwolennikiem Kaczyńskiego", to przyznasz, że owo chamstwo i ordynarny język zawitało do polskiej polityki wraz z nastaniem PiS i ideologii kaczyzmu, jako odmiany faszyzmu. Bo wcześniej, przed psychopatycznymi ordynarnymi wystąpieniami Kaczyńskiego, jeśli takie wypadki "językowej niepoprawności" lub "niekulturalnego zachowania" się zdarzały, to były powszechnie napiętnowywane i potępiane.
SZAMBO WYBIŁO przy wyborach 2015 roku i rządzi do dziś.
Zresztą zauważalne jest, że po owej dacie środowiska będące dotychczas przez ludzi kulturalnych i pomijane, i omijane - stały się adresatami uczuć i apeli rządzących. Faszyści, narodowcy, nacjonaliści, szowiniści, kibole i inne oszołomy, a częstokroć środowiska kryminogenne, wszyscy oni zyskali przychylność władzy PiS. Przychylność, ochronę prawną ziobrystów i pieniądze. DUŻE pieniądze. To zręby takich naszych rodzimych Schutzstaffel.
Masz radny łeb, Marku, więc wiesz dokąd to zmierza
Jestem za wyeliminowaniem chamstwa zarówno z jednej ,jak i drugiej strony. Nie interesuje mnie geneza chamstwa i kto je zapoczątkował. Cham zawsze będzie chamem.
sorki, Marku, naPiSałem dość obszerną odpowiedź na twoja deklarację, ale - jak widzę - CENZURA jej nie przepuściła
Widać prawda w oczy kole

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty