Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Obok swojej siostry na cmentarzu komunalnym w Golczewie pochowano w czwartek Antoniego Wąsowicza ps. "Roch" - żołnierza Armii Krajowej i powojennego podziemia, zamordowanego przez komunistów.
Po mszy świętej kondukt żałobny przeszedł ulicami Golczewa. - Starania o ustalenie losów Antoniego Wąsowicza trwały dziesiątki lat - przypomniał nad grobem Rafał Ciszkiewicz, członek rodziny. - Żałuję, że nie było mi dane poznać Ciebie osobiście. Pamiętam Ciebie jedynie ze wspomnień przekazanych mi przez mamę. Rodzice czynili ogromne starania, żeby pozyskać jakąkolwiek informację, co z Tobą, czy żyjesz, gdzie możesz przebywać. Ówczesna władza niezmiennie zwodziła ich i ukrywała prawdę.

Antoni Wąsowicz został odnaleziony w bezimiennym grobie na cmentarzu w Krakowie. Został zamordowany strzałem w tył głowy w 1948 roku - mówił Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Za miłość do ojczyzny Antoni Wąsowicz był gotowy cierpieć i był gotowy umrzeć. Helena długo czekała na prawdę o swoim bracie. I ona przyszła. Dziś ta prawda staje się też naszym udziałem. Bardzo mi przykro, że tak późno i że pani Helena nie może uczestniczyć dziś z nami w tej uroczystości.

Siostra Antoniego Wąsowicza zmarła zanim udało odnaleźć i zidentyfikować jego szczątki. Trumnę żołnierza Antoniego Wąsowicza przewieziono na cmentarz na lawecie armatniej. W
uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Golczewa wraz z burmistrzem Maciejem Zielińskim.
- Starania o ustalenie losów Antoniego Wąsowicza trwały dziesiątki lat - przypomniał nad grobem Rafał Ciszkiewicz, członek rodziny.
Antoni Wąsowicz został odnaleziony w bezimiennym grobie na cmentarzu w Krakowie. Został zamordowany strzałem w tył głowy w 1948 roku - mówił Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty