Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Było fenomenem na skalę światową. W poniedziałek będziemy obchodzić 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Z tej okazji, w zespole szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie odbył się apel rocznicowy z udziałem kombatantów.

- Cóż można dzisiaj powiedzieć, poza jakimś takim sentymentem, że się było młodym i się chciało walczyć. Nie wiem czy się rozumiało do końca czym grozi ta walka. Dopiero wtedy, kiedy ktoś zginął, kiedyś ktoś został okaleczony, dopiero wtedy refleksja się pojawiała, że to nie są żarty - wspomina Edward Zujewicz, pseudonim "Kondor".

- 29 września 1995 roku szkoła przyjęła imię Armii Krajowej - mówi Paweł Masłowski, dyrektor szkoły. - Od tego czasu kwestia patriotyzmu, kwestia tradycji, kwestia ideałów żołnierzy Armii Krajowej jest bliska nam wszystkim, całej społeczności szkolnej.

Polskie Państwo Podziemne istniało od 27 września 1939 roku. Tego dnia w Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski, tajna organizacja niepodległościowa stanowiąca zaczątek Polskiego Państwa Podziemnego.

SZP stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego rozbudowywanego w swych strukturach przez cały okres wojny. Dążeniem organizacji było utworzenie wojskowych i administracyjnych organów, które miały odegrać rolę podziemnych władz państwowych i mogły objąć władzę po wyzwoleniu Polski.
Relacja Matyldy Rozpędek [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty