Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Pełne kosze i śmieci na chodnikach - tak wygląda centrum Goleniowa. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin/Archiwum]
Pełne kosze i śmieci na chodnikach - tak wygląda centrum Goleniowa. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Mituła
Fot. Łukasz Mituła
Radni Goleniowa zdecydowali w sprawie wywozu śmieci: od teraz mieszkańcy będą płacili zamiast 12 złotych - 30 złotych miesięcznie od osoby.
Nie przeszła propozycja opozycyjnego klubu "Ruch Miejski", który przedstawił stawkę w wysokości 20 złotych. "Za" ponad 150 procentową podwyżką w 21-osobowej Radzie Gminy głosowało 10 osób, siedem było przeciw, jedna nie głosowała. 3 radnych było nieobecnych.

Decyzja zapadła na sesji nadzwyczajnej po tym, jak na początku września skończyła się umowa na wywóz śmieci w gminie. Nowej nie było, bo zdaniem burmistrza, obowiązująca stawka 12 złotych była zdecydowanie za niska. Z kolei rada miasta wcześniej nie chciała się zgodzić na podwyżkę do 30 złotych.

Zdaniem opozycji z Ruchu Miejskiego, problemem jest nieszczelny system: gdy odpady w gminie "produkuje" kilka tysięcy osób więcej, niż deklaruje. Według nich, gdyby zweryfikować dane, doliczyć możliwe oszczędności, wystarczyłaby podwyżka na poziomie 20 złotych. Podawali przykład, że propozycja burmistrza to w skali roku ponad 850 złotych podwyżki dla czteroosobowej rodziny.

Burmistrz oraz urzędnicy odpowiadali, że system jest sprawny, co wykazał audyt, a stawka 30 złotych miesięcznie od osoby to realny koszt odbioru i wywozu odpadów w gminie.

Burmistrz Robert Krupowicz mówił o "działaniach osłonowych" łagodzących efekt podwyżki - że "jest szereg możliwości wsparcia, szczególnie rodzin wielodzietnych" z pomocy społecznej.
Relacja Andrzeja Kutysa (Radio Szczecin)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty