Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

W tym roku specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego przeszczepili już dwie wątroby. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W tym roku specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego przeszczepili już dwie wątroby. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Znacznie zmalała liczba przeszczepów w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. To z powodu epidemii koronawirusa. Taka tendencja utrzymuje się we wszystkich placówkach w Polsce. Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji.
- W ubiegłym roku udało się przeszczepić 54 narządy - mówi Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. - 41 wątrób i to jest trzeci wynik w Polsce, a oprócz wątrób także 9 nerek i 4 płuca. Jeszcze rok wcześniej, czyli w 2020 roku było nieco mniej przeszczepów, bo łącznie 52.

- Przez pandemię brakuje dawców - dodaje Owsik-Kozłowski. - Wiele oddziałów szpitalnych, także oddziały intensywnej terapii leczą głównie zakażonych koronawirusem. Oczywiście od takich pacjentów, jeżeli niestety oni umrą, a mogliby być dawcą narządu, takiego narządu po prostu się nie pobiera.

W tym roku specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego przeszczepili już dwie wątroby.
- W ubiegłym roku udało się przeszczepić 54 narządy - mówi Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.
Przez pandemię brakuje dawców - dodaje Owsik-Kozłowski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty