Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada groźną sytuacje pogodową w całym kraju. Wystąpią: silny wiatr, intensywne opady śniegu, zawieje i zamiecie, a także burze śnieżne.
Jak powiedziała synoptyk IMGW Ewa Łapińska, w sobotę w ciągu dnia, od północnego zachodu na południowy wschód, będzie przemieszczał się aktywny układ niskiego ciśnienia.

- Prognozowane są opady śniegu, które stopniowo będą przechodziły w deszcz ze śniegiem i sam deszczu. Najwięcej śniegu spadnie na wschodzie i w centrum kraju - mówiła Ewa Łapińska.

Poinformowała, że w sobotę wieczorem w całym kraju zacznie nasilać się wiatr.

- Spodziewamy się bardzo silnych porywów, w centrum i na północnym zachodzie nawet do 110 km/h, a nad samym morzem do 130 km/h. Na pozostałym obszarze kraju prędkość wiatru będzie przekraczała 90 km/h - zapowiedziała Łapińska.

Z kolei rzecznik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Damian Duda, nie wykluczył utrudnień komunikacyjnych oraz przerw w dostawie prądu. Przypomniał także najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania w czasie silnego wiatru.

- Starajmy się unikać otwartych przestrzeni, uważajmy na drzewostany i infrastrukturę miejską, która może być właśnie naruszona silnymi podmuchami wiatru. Nie zapominajmy o uprzątnięciu przedmiotów z balkonu lub tarasu, ponieważ porwane przez wiatr mogą stworzyć zagrożenie dla innych. Szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy, należy zwolnić na przykład podczas wyjeżdżania z drogi podporządkowanej, ponieważ tak silny wiatr może zdmuchnąć samochód z toru jazdy - mówił Damian Duda z RCB.

Pogoda zacznie stabilizować się w niedzielę wieczorem.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty