Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Przekazywali osobom nieuprawnionym wyniki głosowania przed upływem ciszy wyborczej, informacje o frekwencji, dane osób uprawnionych do głosowania, a także tych, które zagłosowały - odpowiedzą za to przed sądem.
Prokuratura w Szczecinie skierowała akt oskarżenia w tej sprawie.

Do zdarzenia doszło w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Podejrzane są cztery osoby.

Trzy z nich w czasie wyborów pełniły funkcję członków oraz przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego w Obwodowych Komisjach Wyborczych na terenie Szczecina i Gorzowa Wlkp.

Usłyszeli zarzut przekroczenia uprawnień.

Czwartemu podejrzanemu przedstawiono zarzut podżegania jednej z wiceprzewodniczących obwodowej komisji wyborczej do tego, by przekazywała informacje dotyczące wyniku głosowania. W czasie wyborów był on zaangażowany w działalność jednego z komitetów wyborczych, a w chwili ogłaszania prognozowanych wyników wyborów przebywał w restauracji przy ul. Ogińskiego w Szczecinie, w której sztab jednego z komitetów wyborczych zorganizował tzw. wieczór wyborczy.

Według ustaleń Radia Szczecin i medialnych relacji - wieczór wyborczy w tym miejscu zorganizowała Koalicja Europejska.

Jedna podejrzana usłyszała zarzut podrobienia podpisu na dokumencie.

Za przekroczenia uprawnień grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a za przestępstwo podrobienia podpisu na dokumencie do 5 lat pozbawienia wolności.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty