Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Pomnik ku czci Żołnierzy Wyklętych uroczyście odsłonięto w sobotę w stargardzkim Parku Batorego.
Pomnik ku czci Żołnierzy Wyklętych uroczyście odsłonięto w sobotę w stargardzkim Parku Batorego. W uroczystościach z udziałem asysty wojskowej Garnizonu Stargardu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, wojska i służb mundurowych, szczecińskiego Oddziału IPN oraz środowisk kombatanckich i niepodległościowych.

Monument ustawiono staraniem działającego w mieście Stowarzyszenia Polski Klub Patriotyczny. O jego lokalizacji zdecydowała Rada Miejska podejmując stosowną uchwałę. Termin odsłonięcia monumentu w rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę wybrano celowo.

Organizatorzy chcieli podkreślić znaczenie ofiar i długotrwałej walki podziemia niepodległościowego zarówno z niemiecką, jak i sowiecką okupacją. Obecny na uroczystościach Michał Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej przyznał, że taka forma oddania hołdu niezłomnym ma dzisiaj szczególne znaczenie.

- Pomnik zapewnia pamięć tym wszystkim, którzy walczyli z tym barbarzyństwem, które weszło do Polski 83 lat temu. Poświęcenie Żołnierzy Wyklętych nie poszło na marne - powiedział Jach. - Dzięki nim jesteśmy w stanie wspierać w znaczący sposób i pomagać innemu narodowi, który walczy z barbarzyństwem ruskim, cywilizacją śmierci. Cieszę się, że na tym terenie ten pomnik honoruje nie tylko znanych, ale też tych, których nazwisk nie odkryliśmy, bo ci barbarzyńcy nie dość, że ich mordowali, ale jeszcze starali się zatrzeć pamięć o tych ludziach.

Organizatorzy uroczystości podkreślali też wielokrotnie, że nowo odsłonięty monument swoją obecnością w przestrzeni miasta ma przywracać godność i należne znaczenie żołnierzom, którzy staraniem komunistów mieli być także pogrzebani w zbiorowej pamięci Polaków.
Relacja Marka Synowieckiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty