Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Zachodniopomorskie będzie w najbliższym tygodniu najbardziej mokrym województwem w całym kraju.
Do piątku może spaść nawet do 30 milimetrów deszczu - co stanowi około 75 procent normy opadowej dla lutego. W całym województwie stan wód układa się głównie w strefie wody wysokiej. Na dwóch stacjach przekroczone zostały stany alarmowe - to Gryfino na Odrze oraz Trzebież na Zalewie Szczecińskim.

Na 10. stacjach przekroczone zostały stany ostrzegawcze, głównie na Odrze - mówi Grzegorz Walijewski, synoptyk i hydrolog z IMGW.

- Problem polega na tym, że cały czas spływają wody opadowe, a gleba w województwie zachodniopomorskim już jest bardzo mocno nasiąknięta wodą. Wilgotność wynosi od 80 do nawet 100%, więc nawet niewielki opad powoduje, że wody przybierają nawet w tych niewielkich rzekach - mówi Walijewski.

Wydano ostrzeżenia trzeciego stopnia dla Zalewu Szczecińskiego oraz częściowo dla południowo-wschodniej części naszego województwa. Wydane są też ostrzeżenia drugiego stopnia przede wszystkim dla Odry, gdzie sytuacja jest niebezpieczna - dodaje synoptyk i hydrolog z IMGW.

- Ta sytuacja hydrologiczna dynamiczna na lądzie, na rzekach, będzie się dosyć długo utrzymywać. Jeżeli chodzi o stacje morskie, tutaj też są przekroczone stany ostrzegawcze, ale wiatr za chwilę będzie słabł, zmieniał swój kierunek i wówczas na morzu sytuacja się nieco uspokoi - mówi Walijewski.

Jeżeli chodzi o Odrę oraz pozostałe rzeki w regionie, stan wysokich wód utrzymywać się będzie przynajmniej przez tydzień.
Na 10. stacjach przekroczone zostały stany ostrzegawcze, głównie na Odrze - mówi Grzegorz Walijewski, synoptyk i hydrolog z IMGW.
Wydane są też ostrzeżenia drugiego stopnia przede wszystkim dla Odry, gdzie sytuacja jest niebezpieczna - dodaje Walijewski z IMGW.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty