Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. facebook.com/jezuici.szczecin/
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Fot. facebook.com/jezuici.szczecin/
Od dziś Szczecin będzie miał nowe sanktuarium. Dekretem metropolity szczecińsko-kamieńskiego kościół św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej został podniesiony do rangi sanktuarium.
O godzinie 11 uroczystej mszy św. w parafii szczecińskich jezuitów będzie przewodniczył abp Andrzej Dzięga.

Ojciec Grzegorz Nogal, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie i kustosz sanktuarium tłumaczy, co to oznacza dla kościoła.

- To jest kościół lub inne miejsce, do którego pielgrzymują liczni wierni. Jest to ośrodek kultu o charakterze charyzmatycznym. I do takiego miejsca z powodu rozpowszechnionego kultu przybywają pielgrzymki, przychodzą ludzie z innych parafii żeby się pomodlić i żeby za wstawiennictwem świętego uzyskać odpusty - mówi Nogal.

W ołtarzu zostaną też umieszczone na stałe relikwie świętego. To fragment kości przedramienia.

- Kiedy ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga oficjalnie zdecydował się na ustanowienie naszego kościoła parafialnego sanktuarium śww. Andrzeja Boboli i wydanie odpowiedniego dekretu, zdecydowaliśmy o instalacji reliwkiarium z relikwiami w mensie ołtarza - mówi ojciec Grzegorz Nogal.

Jezuici objęli kościół poewangelicki po wojnie. W Szczecinie są od 1945 roku z dwuletnią przerwą, kiedy komuniści nakazali im opuścić miasto.

Św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku. Był jezuitą, pod wpływem jego kazań wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Zginął śmiercią męczeńską z rąk Kozaków. Wcześniej został bestialsko okaleczony, umierał w męczarniach. Jest patronem Polski, jego ciało spoczywa w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Ze względu na obostrzenia związane z epidemią do kościoła wejdą tylko zaproszeni goście, wśród nich przedstawiciele władz. Będzie m.in. zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Uroczystość będzie jednak można oglądać i uczestniczyć w niej online na YouTube i Facebooku.

Osoby, które chciałyby w tym dniu przyjąć Komunię Św., księża zapraszają do kościoła w godzinach od 14.00 do 16.00. W dniu odpustu Msze Św. będą sprawowane o godz. 6.30, 7.00, 8.00 i o 18.00, która zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny, Ojca Świętego, Archidiecezji oraz polskich rodzin.
Ojciec Grzegorz Nogal, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie i kustosz sanktuarium tłumaczy, co to oznacza dla kościoła.
W ołtarzu zostaną też umieszczone na stałe relikwie świętego. To fragment kości przedramienia.

Zobacz także

2021-06-23, godz. 20:18 25 lat od historycznej pielgrzymki Jana Pawła II do Niemiec Mija 25 lat od historycznej, a zarazem ostatniej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Niemiec. Jak oceniają niemieckie media, jego wizyta do naszych zachodnich sąsiadów miała szczególne znaczenie. Była pełna symboliki i znakiem wdzięczności… » więcej 2021-06-12, godz. 08:59 Podniesienie kościoła w Chojnie do rangi sanktuarium Ustanowienie sanktuarium, akt zawierzenia archidiecezji i Polaków na całym świecie Chrystusowi Królowi, to główne punkty sobotnich uroczystości w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie. » więcej 2021-06-11, godz. 18:00 Kościół w Chojnie stanie się Sanktuarium Kościół w Chojnie zostanie w sobotę ogłoszony Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa - Chrystusa Króla. Trzydniowe uroczystości rozpoczynają się jednak już w piątek Różańcem i Mszą Świętą odpustową. » więcej 2021-06-03, godz. 17:45 "Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało" Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało idąc w procesji - mówi ks. Mariusz Sokołowski. Chrystusowiec był kilkanaście lat temu opiekunem szczecińskich Serduszek, teraz posługuje dla Polonii w australijskim Melbourne, przez… » więcej 2021-06-03, godz. 09:47 "Boże Ciało to też publiczne wyznanie wiary" Dzisiaj w Kościele Rzymskokatolickim Boże Ciało, czyli uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia Chleba i Wina w Ciało i Krew Chrystusa. Święto korzeniami sięga XIII wieku. » więcej 2021-05-26, godz. 14:41 Miał zostać zniszczony, ale przetrwał kilkadziesiąt lat [ZDJĘCIA] Namalowany na prześcieradle, potem miał zostać zniszczony, ale udało się go ukryć i dziś znajduje się na plebanii przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa. » więcej 2021-05-25, godz. 10:00 Nowe wytyczne dotyczące pielgrzymek. Czy niezaszczepieni mogą iść na Jasną Górę? Maksymalna liczba to 300 osób, nie licząc zaszczepionych. » więcej 2021-05-20, godz. 09:54 Jubileuszowy Rok Ignacjański w Kościele W czwartek rozpoczyna się Jubileuszowy Rok Ignacjański, który w Towarzystwie Jezusowym na świecie będzie trwał do 31 lipca przyszłego roku. » więcej 2021-05-16, godz. 10:07 Katolicy świętują Wniebowstąpienie Pańskie Dziś Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Choć miało to miejsce 40 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, to ze względu na wolne od pracy katolicy w Polsce obchodzą ten dzień w niedzielę, po to by móc… » więcej 2021-05-15, godz. 18:30 Księża odwiedzają chorych. "Jestem zbyt słaby, żeby iść do kościoła" Raz w miesiącu z Komunią Św. do chorych przychodzą kapłani. To okazja dla tych, którzy nie mogą spowiadać się lub uczestniczyć we Mszy Św., by przyjąć sakramenty w domu. » więcej
53545556575859