Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
To był trudny rok, ale jest za co dziękować Panu Bogu - zgodnie mówią rolnicy i uczestnicy tegorocznych Dożynek Archidiecezjalnych w Mieszkowicach.
- Mimo tej suszy, mimo tych upałów jest za co dziękować. Plony nasze, które żeśmy zebrali w tym roku. Za to dziękujemy, co jest. Raczej wpłynęła epidemia ogólnie na wszystkich. No, ale daliśmy radę. - Co byśmy jedli, gdyby nie rolnicy? Przede wszystkim to, co jemy to chlebek, jakieś przetwory - no to skąd pochodzą? Ze wsi. - Zboże pozbierałem dość wcześnie, przed deszczami. Jest troszkę słabiej, tym bardziej, że też nie było zimy, więc nie było śniegu, stąd nie ma wody, a zawsze jak śnieg topnieje, to jest też woda - mówili rolnicy.

- Pan Bóg był łaskawy dla tego środowiska - mówił ks. Stanisław Piekarz, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Mieszkowicach, przy której odbyły się Dożynki.

- Niektórzy mówią, że to dlatego że ksiądz siedzi w parafii, to się modli. Dlatego te burze tak omijają nas, bo rzeczywiście omijają i dzięki Bogu, ci ludzie, co sobie tam postanowią, czy sieją czy zbierają, to są zadowoleni. Widać wyraźnie życzliwość Pana Boga dla nich - przekonywał ks. Piekarz.

Prezentacja wieńców dożynkowych była jednym z głównych punktów programu. Jedni obmyślali plan od lutego, innym zajęło to tydzień. Efekt mogli oglądać mieszkańcy w Mieszkowicach.

- My się przygotowywałyśmy do tego wieńca od lutego, bo był plan, projekt, później powstawał kształt pszczoły. W sumie samo polecenie, to dwa tygodnie wieczorami. Nasz wieniec symbolizuje pracowitość, ponieważ pszczoła jest bardzo pracowita. Symbolizuje ona tutaj rolników w pocie czoła pracujących od świtu do nocy. - Takie oryginalne wieńce wyróżniają się. Wszystkie są jednak piękne i wszystkie wymagały pewnie dużo pracy. - Widzimy u góry krzyż, jest też korona, plony naszych rolników z gminy Cedynia. Jest też dużo kwiatów, dodajemy żywe kwiaty, ale są też kwiaty, które tutaj zrobiły panie na warsztatach, czyli kwiaty z rękodzieła, zrobione z krepiny czy bibuły - opowiadali twórcy wieńców.

W programie obok prezentacji wieńców, była także msza św. pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi, a także degustacja regionalnych specjałów oraz część artystyczna i wspólna biesiada.

Około 17:00 rozpoczęła się część artystyczna i wspólna biesiada na placu przed Urzędem Gminy. Będzie też poświęcenie i rozdanie chleba przed kościołem, a także degustacja regionalnych potraw.
- Jest też dużo kwiatów, dodajemy żywe kwiaty, ale są też kwiaty, które tutaj zrobiły panie na warsztatach, czyli kwiaty z rękodzieła, zrobione z krepiny czy bibuły - opowiadali twórcy wieńców.
Relacja Piotra Kołodziejksiego [Radio Szczecin]
- Pan Bóg był łaskawy dla tego środowiska - mówi ks. Stanisław Piekarz, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Mieszkowicach.

Zobacz także

2024-07-24, godz. 10:05 Jarmark Jakubowy przy katedrze. Organizatorzy spełniają prośbę mieszkańców Pięć dni potrwa w tym roku Jarmark Jakubowy w Szczecinie. Po południu można będzie zaopatrzyć się w rękodzieło i produkty regionalne z całej Polski, ale także z Niemiec, Litwy, Łotwy, Grecji, a nawet z Brazylii. » więcej 2024-07-21, godz. 11:50 Jarmark Jakubowy w tym roku dłużej o dzień O dzień dłużej niż zwykle potrwa w tym roku Jarmark Jakubowy w Szczecinie. Na ponad ćwierć tysiąca stoisk, jedna trzecia to nowi wystawcy. » więcej 2024-07-21, godz. 09:52 Jarmark Jakubowy już za chwilę Odpust w katedrze, a także Rekolekcje Jakubowe to religijne akcenty 15. Jarmarku Jakubowego, który rozpocznie się w środę w Szczecinie. » więcej 2024-07-16, godz. 08:51 Ze Szczecina na drugi koniec świata, by pomagać dzieciom i seniorom Chcą dawać swoje serce innym na drugim końcu świata. Na trzytygodniowy wolontariat misyjny do Peru wybierają się m.in. dwie szczecinianki, Alicja i Karolina. » więcej 2024-07-12, godz. 13:40 Zabytkowa wieża w Dąbiu do remontu [WIDEO, ZDJĘCIA] Liczy 75 metrów a jej mury pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza. Wieża Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w szczecińskim Dąbiu po latach doczekała się remontu. » więcej 2024-07-11, godz. 12:56 Papiescy studenci na obozie. "Potrafią wcielać w życie nauczanie św. Jana Pawła II" Studenci papieskiej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wypoczywają i formują się na obozie w Gnieźnie. Wśród ponad 600-osobowej grupy jest dziewięcioro studentek i studentów ze Szczecina. » więcej 2024-07-07, godz. 17:45 Rowerowi pielgrzymi dotarli na Jasną Górę. "To było największe zaskoczenie" Ponad 170 uczestników Szczecińskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę dotarło w niedzielę przed Cudowny Obraz Matki Bożej. W tydzień przejechali ponad 600 kilometrów. » więcej 2024-07-05, godz. 13:30 Najdłuższa w Polsce pielgrzymka. Trwają zapisy Trwają zapisy na najdłuższą pielgrzymkę w Polsce. Prawie 650 km w 20 dni to dystans, który pokonają najbardziej wytrwali. » więcej 2024-07-03, godz. 07:45 Pod dachem katedry powstanie archidiecezjalne muzeum [ZDJĘCIA] Ponad 2000 metrów kwadratowych powierzchni i szklany strop - tak wyglądać ma muzeum archidiecezjalne w szczecińskiej katedrze Świętego Jakuba Apostoła. » więcej 2024-07-01, godz. 07:55 Przejadą ponad 600 km na Jasną Górę [WIDEO, ZDJĘCIA] Blisko 180 uczestników liczy w tym roku Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę. Uczestnicy wyruszają sprzed szczecińskiej katedry. » więcej
1234567