Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
W czwartek rozpoczyna się Jubileuszowy Rok Ignacjański, który w Towarzystwie Jezusowym na świecie będzie trwał do 31 lipca przyszłego roku.
O 18 w parafii św. Andrzeja Boboli, gdzie w Szczecinie posługują jezuici, uroczysta Msza Św. rozpoczynająca Rok Ignacjański. Dokładnie 500 lat temu nawrócił się Ignacy Loyola, który założył zakon jezuitów.

Św. Ignacy żył i działał w czasach szczególnie ciężkich dla Kościoła. Wiek XVI to czas wielkich rozłamów, podziałów i podważania nienaruszalnych fundamentów Kościoła - mówi jezuita o. Bartosz Kornatowski z parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. - Św. Ignacy nie był jakimś naiwniakiem czy niedouczonym pobożnisiem. Kto zna jego życiorys, ten wie, że to był człowiek praktyczny, rozsądny i głęboko mądry. "Reguły o trzymaniu z Kościołem" są przykładem spojrzenia na nowo, nie burzenia, nie rewolucji, ale postawy i podejścia, dzięki któremu zmiany są o wiele głębsze i donioślejsze.

Dorota i Ryszard Konopińscy należą do parafii jezuitów w Szczecinie. Podkreślają ich role kiedyś i dziś.

- Pan Jezus pozwala zauważyć drugiego człowieka, wysłuchać go, uzdrawia nas z paraliżu przy podejmowaniu decyzji, zmiany życia, pokonywaniu słabości, nałogów. Na te wszystkie wartości otworzyli nas jezuici - podkreśla pani Dorota.

- Przełom lat 70/80, głębokie zmiany w Polsce, kościół przy ul. Pocztowej staje się niezwykle ważnym miejscem w tym czasie, dla ludzi zaangażowanych w działalność religijną, społeczną i polityczną - dodaje pan Ryszard.

Jezuici objęli kościół poewangelicki po wojnie. W Szczecinie są od 1945 roku z dwuletnią przerwą, kiedy komuniści nakazali im opuścić miasto.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2021-07-25, godz. 09:12 Fundacja Małych Stópek przygotowuje "Bezpieczną Przystań" To dom dla kobiet w sytuacji kryzysowej, zarówno dla tych, które oczekują narodzin dziecka, jak i dla tych, które już urodziły. Placówka znajduje się w Syrkowicach koło Kołobrzegu. » więcej 2021-07-25, godz. 08:26 Odpust w katedrze W niedzielę odpust św. Jakuba. Kiedy uroczystość wypada w niedzielę, mamy Rok Święty Jakubowy. To wiąże się z dodatkowymi przywilejami szczecińskiej katedry. » więcej 2021-07-22, godz. 09:09 Religijny wymiar Jarmarku Jakubowego Rekolekcje jakubowe a na zakończenie odpust parafialny to religijne punkty 12. Jarmarku Jakubowego, który rozpoczyna się w czwartek w Szczecinie. Wokół katedry 250 wystawców z kraju i zagranicy, a w Bazylice Archikatedralnej czas na… » więcej 2021-07-22, godz. 08:16 Rusza Jarmark Jakubowy Smaczne wędliny, sery, miody, produkty regionalne, ale też rękodzieło i koncerty. To dla ciała, a dla ducha - rekolekcje i odpust parafialny. W czwartek rozpoczyna się Jarmark Jakubowy. To 12. edycja imprezy, która tradycyjnie odbywa… » więcej 2021-07-17, godz. 20:13 Katedra doczeka się wizerunku swojego patrona Prawdopodobnie w listopadzie w Bazylice Archikatedralnej pojawi się obraz z wizerunkiem patrona szczecińskiej katedry. » więcej 2021-07-17, godz. 18:04 Jarmark Jakubowy od czwartku w Szczecinie Ponad 250 wystawców z Polski i zagranicy: z Ukrainy, Francji, Litwy, Węgier i Czech weźmie udział w 12 Jarmarku Jakubowym, który rozpocznie się w czwartek w Szczecinie. » więcej 2021-07-15, godz. 09:10 Zapisy na pieszą pielgrzymkę. Są zmiany Trwają zapisy na Szczecińską Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę. Dziennie pątnicy mają do przejścia średnio 35 kilometrów, a cała trasa to ponad 600 kilometrów. » więcej 2021-07-14, godz. 09:10 Wybór między religią, a etyką. Nowy projekt na US Bezpłatne studia podyplomowe z etyki rozpoczną się w nadchodzącym roku akademickim na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2021-07-14, godz. 08:57 Wakacje z Caritas. Nie tylko dla dzieci Dzieci i młodzież wypoczywają na wakacjach z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W sumie to kilkaset osób. » więcej 2021-07-13, godz. 18:27 Procesja i utrudnienia na ulicach Szczecina Kolejnych utrudnień w ruchu powinni spodziewać się we wtorek kierowcy oraz pasażerowie szczecińskiej komunikacji miejskiej. » więcej
1234567