Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. kuria.pl
Fot. kuria.pl
Ustanowienie sanktuarium, akt zawierzenia archidiecezji i Polaków na całym świecie Chrystusowi Królowi, to główne punkty sobotnich uroczystości w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie.
Katolicka świątynia powstała w 1913 roku pośród kościołów protestanckich na tych ziemiach. Zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej, kościół nie został uszkodzony - podkreśla proboszcz parafii ksiądz Mariusz Matuszak.

- Chociaż wszystkie świątynie w mieście zostały doszczętnie zburzone. Nawet nie drasnęła go żadna kula, ani nie wyleciał z okna żaden witraż. Szczególnie niebezpiecznie było, gdy na te tereny wkroczyła armia sowiecka. Chojna została doszczętnie zniszczona w ponad 80 procentach. Jednak nikt nie ważył się dotknąć tego kościoła - mówi Matuszak.

W trakcie uroczystości nastąpi także poświęcenie ołtarza oraz obrazów Chrystusa Króla Polski i Jezusa Miłosiernego.

- Bardzo wielu pielgrzymów, którzy tu przybywają, rozpoczynają swoje spotkanie z Jezusem Chrystusem Królem, kładąc się krzyżem na posadzkę. Modląc się, wypraszając łaski dla siebie, swojej ojczyzny i dla wszystkich Polaków w Polsce i na świecie. Widząc tę wiarę prowadzący tu rekolekcje ksiądz Marek Bąk z Łodzi zaproponował, aby tutaj z Częstochowy przekazać obraz Chrystusa Króla do naszej świątyni - mówi Matuszak.

Obraz Chrystusa Króla został przekazany przez paulinów z Jasnej Góry w marcu tego roku.

Sobotnie uroczystości rozpoczną się o godzinie 15. Godzinę później początek Mszy Św. i ustanowienie sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa - Chrystusa Króla. Potem festyn parafialny.
Zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej, kościół nie został uszkodzony - podkreśla proboszcz parafii ksiądz Mariusz Matuszak.
W trakcie uroczystości nastąpi także poświęcenie ołtarza oraz obrazów Chrystusa Króla Polski i Jezusa Miłosiernego.

Zobacz także

2021-07-25, godz. 08:26 Odpust i rekolekcje w katedrze W niedzielę odpust św. Jakuba. Kiedy uroczystość wypada w niedzielę, mamy Rok Święty Jakubowy. To wiąże się z dodatkowymi przywilejami szczecińskiej katedry. » więcej 2021-07-22, godz. 09:09 Religijny wymiar Jarmarku Jakubowego Rekolekcje jakubowe a na zakończenie odpust parafialny to religijne punkty 12. Jarmarku Jakubowego, który rozpoczyna się w czwartek w Szczecinie. Wokół katedry 250 wystawców z kraju i zagranicy, a w Bazylice Archikatedralnej czas na… » więcej 2021-07-22, godz. 08:16 Rusza Jarmark Jakubowy Smaczne wędliny, sery, miody, produkty regionalne, ale też rękodzieło i koncerty. To dla ciała, a dla ducha - rekolekcje i odpust parafialny. W czwartek rozpoczyna się Jarmark Jakubowy. To 12. edycja imprezy, która tradycyjnie odbywa… » więcej 2021-07-17, godz. 20:13 Katedra doczeka się wizerunku swojego patrona Prawdopodobnie w listopadzie w Bazylice Archikatedralnej pojawi się obraz z wizerunkiem patrona szczecińskiej katedry. » więcej 2021-07-17, godz. 18:04 Jarmark Jakubowy od czwartku w Szczecinie Ponad 250 wystawców z Polski i zagranicy: z Ukrainy, Francji, Litwy, Węgier i Czech weźmie udział w 12 Jarmarku Jakubowym, który rozpocznie się w czwartek w Szczecinie. » więcej 2021-07-15, godz. 09:10 Zapisy na pieszą pielgrzymkę. Są zmiany Trwają zapisy na Szczecińską Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę. Dziennie pątnicy mają do przejścia średnio 35 kilometrów, a cała trasa to ponad 600 kilometrów. » więcej 2021-07-14, godz. 09:10 Wybór między religią, a etyką. Nowy projekt na US Bezpłatne studia podyplomowe z etyki rozpoczną się w nadchodzącym roku akademickim na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2021-07-14, godz. 08:57 Wakacje z Caritas. Nie tylko dla dzieci Dzieci i młodzież wypoczywają na wakacjach z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W sumie to kilkaset osób. » więcej 2021-07-13, godz. 18:27 Procesja i utrudnienia na ulicach Szczecina Kolejnych utrudnień w ruchu powinni spodziewać się we wtorek kierowcy oraz pasażerowie szczecińskiej komunikacji miejskiej. » więcej 2021-07-05, godz. 08:44 Ruszyła rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad stu uczestników jest na trasie Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę. Cykliści mają do pokonania 600 kilometrów, a w niedzielę planują dojechać przed Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. » więcej
3456789