Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Mija 50 lat od utworzenia na Ziemiach Zachodnich Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie o godz. 18 abp Andrzej Dzięga będzie przewodniczył mszy św. dziękczynnej w dniu jubileuszu. Liturgię poprzedzi różańcowe czuwanie modlitewne o godz. 17.
50 lat temu papież Paweł VI wydał specjalną bullę, którą zmieniał organizację Kościoła Katolickiego w Polsce, zwłaszcza organizację dotyczącą tzw. Ziem Odzyskanych. Jedną z decyzji było powołanie do istnienia Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Pierwszym ordynariuszem Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej został bp Jerzy Stroba.

- Podczas ingresu, 8 października 1972 roku w szczecińskiej katedrze podał swój program; mówił o ukończeniu odbudowy katedry, zorganizowaniu Kurii Biskupiej, własnego seminarium duchownego, tworzeniu nowych parafii, ale przede wszystkim zależało mu na tym, żeby budować żywy Kościół chrystusowy - mówi ks. prof. Grzegorz Wejman z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

W 1987 roku do Szczecina przyjechał papież Jan Paweł II, a w 2004 roku powstał Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Dr Zbigniew Stanuch ze szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przyznaje, że początki były trudne.

- Na tym terenie nie ma żadnego sanktuarium, a główne miejsce pielgrzymkowe jest w Rokitnie. Katedra była zburzona, stała w ruinie. W 1972 roku, kiedy Stroba zostaje ordynariuszem udaje się na początek odbudować jedynie prezbiterium - przypomina dr Stanuch.

W 1992 roku z kolei powołano Metropolię Szczecińsko-Kamieńską.
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-09-10, godz. 17:19 "Miłujcie Boga i żyjcie po chrześcijańsku". Pielgrzymka dzieci do sanktuarium w Szczecinie Biskup Virgilio Antunes z Coimbry w Portugalii przewodniczył uroczystej mszy świętej podczas IV Archidiecezjalnej Pielgrzymki Dzieci do pierwszego na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich na osiedlu Kasztanowym w Szczecinie. » więcej 2022-09-10, godz. 08:23 Rusza IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci W sobotę odbędzie się IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci do pierwszego na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich na osiedlu Kasztanowym w Szczecinie. O 11 uroczystej mszy św. będzie przewodniczył biskup Virgilio Antunes z Coimbry… » więcej 2022-08-25, godz. 07:43 Odszedł ksiądz Piotr Kilian Zmarł ksiądz Piotr Kilian - poinformowała o tym archidiecezja szczecińsko-kamieńska. » więcej 2022-08-15, godz. 09:11 Ruszyła pielgrzymka "Od Krzyża do Krzyża" 105 osób z całego kraju, w tym 20 małżeństw, wyruszyło w motocyklowej pielgrzymce 'Od Krzyża do Krzyża'. » więcej 2022-08-15, godz. 08:15 "Maryja to najcenniejszy owoc, który dojrzał na polach królestwa Bożego" W poniedziałek w Kościele Katolickim jedna z najważniejszych uroczystości - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. » więcej 2022-08-13, godz. 08:26 Pielgrzymi ze Szczecina dotarli na Jasną Górę 38. Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu. W sobotę rano, około godz. 8.30 pątnicy stanęli przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. » więcej 2022-08-09, godz. 15:02 "Żegnamy charyzmatyczną postać" Żegnamy bardzo zasłużoną postać dla naszego salezjańskiego zgromadzenia, ponieważ był inspektorem, rektorem seminarium, ale także wieloletnim duszpasterzem w naszych strategicznych parafiach w Pile, Słupsku, Bydgoszczy czy Szczecinie… » więcej 2022-08-09, godz. 07:17 Pożegnanie zasłużonego salezjanina We wtorek parafianie, mieszkańcy Szczecina pożegnają zasłużonego dla salezjanów ks. Stanisława Styrnę. Kapłan z 62-letnim stażem zmarł w piątek. » więcej 2022-08-08, godz. 14:51 Mieszkańcy Błądkowa zbudowali przydrożną kapliczkę [ZDJĘCIA] Pierwsza w gminie Dobra przydrożna kapliczka stanęła dokładnie we wsi Błądkowo. Inicjatywa pochodzi od mieszkańców, którzy zmotywowali do działania sołtysa, aby ten zorganizował zbiórkę pieniędzy. » więcej 2022-08-06, godz. 18:07 Papież przyjął na audiencji ambasadora Ukrainy Papież przyjął w sobotę na audiencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Watykan na razie nie poinformował o treści rozmowy, ale komentatorzy domyślają się, że jej tematem była głównie ewentualna wizyta… » więcej
3456789