Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Pomoc kościelnych organizacji Ukrainie, trwający Synod w Kościele i szukanie nowego sposobu dotarcia do wiernych, z których nie wszyscy wrócili do Kościoła po pandemii koronawirusa to niektóre wyzwania, z jakimi przyszło się zmierzyć ludziom Kościoła w mijającym roku.
W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej księża proponują parafianom inny sposób kolędowania przez zaproszenia indywidualne. Kościół w Polsce i na świecie modli się w ostatnich dniach w intencji chorego Benedykta XVI.

Miniony rok zdominowała jednak rosyjska napaść na Ukrainę, ale i niezwykła reakcja Polaków.

- 80 procent pomocy humanitarnej, która dociera na Ukrainę, pochodzi z Polski i organizacji kościelnych - powiedział biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Kościoła rzymskokatolickiego, Edward Kawa, który koordynuje pomoc humanitarną na Ukrainie.

Jak podkreślał w Radiu Szczecin ksiądz Tomasz Kancelarczyk z Fundacji "Małych Stópek", że o ile w pierwszych tygodniach wojny było bardzo wielu darczyńców, tak obecnie "przyzwyczailiśmy się" do informacji o rosyjskiej inwazji i o wiele trudniej organizować kolejne transporty darów dla walczących z agresorem.

- W trakcie rozmów z Ukraińcami widzę, że im potrzeba teraz żywności. My, kiedy dzwonimy do szpitala i pytamy, jakie jeszcze medyczne rzeczy trzeba dokupić, to dostajemy odpowiedź: "Żywność. Nasi pacjenci muszą też jeść". Oczywiście niezbędne są także przeróżne artykuły medyczne, które my - jako fundacja - wysyłamy. W tej chwili coraz potrzebniejsze są również śpiwory i koce, bo idzie zima - podkreślił ksiądz Kancelarczyk.

Papież Franciszek dokonał w mijającym roku Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Wtedy też w wielu parafiach w Polsce rozpoczęła się "Adoracja bez Granic", która polegała na całonocnym modlitewnym czuwaniu.

W Kościele trwa także synod. W tym roku ogłoszono syntezę diecezjalną zawierającą wnioski na temat kondycji Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego. W pracach uczestniczyło blisko 30 wspólnot kościelnych zaangażowanych w dyskusję na poziomie archidiecezji.

- W dyskusjach przewijał się temat troski o liturgię - dodaje dr Piotr Goniszewski, członek Prezydium Drogi Pastoralnej Diecezji i zastępca dyrektora Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego.

- U wiernych jest głód, żeby liturgia faktycznie była liturgią, gdzie poziom zarówno oprawy muzycznej, czytań, homilii, żeby to faktycznie było miejsce ze spotkania ze Słowem czy z Bogiem - zaznaczył dr Goniszewski.

Synod zwołał w październiku ubiegłego roku papież Franciszek, a zakończy się w październiku 2023.

Podsumowanie roku w Kościele w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]

Zobacz także

2017-07-22, godz. 08:51 Odpust i rekolekcje podstawą Jarmarku Jakubowego Rekolekcje Jakubowe od soboty w szczecińskiej parafii. To nieodłączony element Jarmarku Jakubowego, który trwa w Szczecinie. » więcej 2017-07-16, godz. 11:23 W szczecińskiej katedrze wspominano bohaterskich pilotów z Litwy [ZDJĘCIA] To prawdziwi bohaterowie, którzy przelecieli nad Atlantykiem - mówił arcybiskup Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył w katedrze mszy świętej w intencji litewskich lotników, którzy 84 lata temu rozbili… » więcej 2017-07-16, godz. 08:24 Trwają zapisy na 33. Szczecińską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę Pierwsi pątnicy wyjdą z Pustkowa 25 lipca. Największa grupa dołączy do nich cztery dni później w Szczecinie. Dziennie przejdą 35 km, by przed Cudownym Obrazem zameldować się 13 sierpnia. » więcej 2017-07-15, godz. 19:31 Pomoc ze Szczecina dla dzieci na Kubie Pomoc dla potrzebujących dzieci na Kubie organizuje już drugi raz parafia pallotynów w Szczecinie we współpracy z Caritas. » więcej 2017-07-15, godz. 17:46 Jarmark Jakubowy z rekordową liczbą zgłoszeń Rekordowa liczba zgłoszeń do tegorocznego 9. Jarmarku Jakubowego. Organizatorzy musieli wybrać około 250 wystawców z różnych regionów Polski spośród blisko tysiąca chętnych. » więcej 2017-07-14, godz. 15:12 Mniej tornistrów dla potrzebujących i to... dobra informacja 1,2 tys. plecaków przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w tym roku w ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów". To o połowę mniej niż rok temu. » więcej 2017-07-13, godz. 17:18 Jedyne takie półkolonie w Szczecinie, a chętnych dwa razy więcej To jedyne takie półkolonie w mieście: uczestniczy w nich 30 osób z różnym rodzajem upośledzenia fizycznego i umysłowego. » więcej 2017-07-09, godz. 08:45 "To symbol Gorzowa". Trwa zbiórka na odbudowę katedry Katedra jest matką kościołów diecezji. Płonął dom matki - tak w rozmowie w audycji katolickiej Radia Szczecin mówił w niedzielę ks. Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Go… » więcej 2017-07-09, godz. 08:42 Pielgrzymi wjeżdżają na Jasną Górę Około 240-osobowa grupa pielgrzymów dotrze w niedzielę na Jasną Górę. Dla większości z nich o 15 Koronką do Miłosierdzia Bożego zakończy się Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka. Trójka śmiałków planuje do wtorku dojechać do… » więcej 2017-07-03, godz. 09:06 Coraz więcej młodych ludzi na rowerowej pielgrzymce [WIDEO, ZDJĘCIA] 250-osobowy peleton wyjechał ze Szczecina w Rowerowej Pielgrzymce na Jasną Górę. W tym roku jest zdecydowanie więcej młodych ludzi na trasie, o około 20 procent w porównaniu do ubiegłego roku. » więcej
129130131132133134135