Utwory Chopina, Bacha, Boellmanna, Händla i popularne z różnych stron świata zabrzmiały wczoraj w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.
Pierwszy koncert zorganizowano pod hasłem „W hołdzie dzieciom – ofiarom wojen rozgrywanych na świecie”. Zbiegł się z jubileuszem Chóru „Serduszka” prowadzonego przez Aleksandrę Kołecką.
- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w dzisiejszym koncercie dla dzieci – dzieci dzieciom. „Serduszka” od 35-lat jeżdżą po świecie i głoszą dobrą nowinę. Wierzymy głęboko w to, że będziemy żyć w świecie pokoju, a nie wojen. I z wielkim sercem dla tych dzieci, które niestety poległy, dzisiaj dedykowaliśmy nasze śpiewy – powiedziała dyrygentka.
Na organach Barnima Grüneberga z 1930 roku rozbudowanych w 1966 przez warszawską firmę Kamiński zagrała Katarzyna Ganczarska.
Na organach Barnima Grüneberga z 1930 roku rozbudowanych w 1966 przez warszawską firmę Kamiński zagrała Katarzyna Ganczarska.
- Wykonałam Suitę Gotycką Leona Boellmanna oraz Fantazję G-dur BWV 572 Jana Sebastiana Bacha, która symbolizuje trzy etapy życia ludzkiego. Ponieważ koncert był dedykowany ofiarom wojny – dzieciom, postanowiłam Fantazję Bacha zakończyć na etapie dzieciństwa. Natomiast na koniec występu zagrałam „Largo” Georga Friedricha Händla, które jest hołdem dla wszystkich dzieci, które zginęły w czasie wojny i wszystkim dzieciom, którym jest źle na świecie – podsumowała Katarzyna Ganczarska.
Więcej o koncercie otwierającym trzecią odsłonę Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”, podczas którego zagrało także Trio Harmonijek Ustnych „Animato” TUTAJ. Natomiast wywiad z Czesławem Matuszewskim – organistą Kościoła Serca Jezusowego w Szczecinie, w audycji „Kawiarenka muzyczna” 2 czerwca o godzinie 11.05.
Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.
Zobacz także
2022-02-08, godz. 16:42
Polskie nominacje do Oskara
Filmy „Psie Pazury” i „Diuna” otrzymały najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów. Wśród nominowanych są też Polacy.
» więcej
2022-02-08, godz. 12:54
Skoki narciarskie w kołobrzeskim MOSiR [ZDJĘCIA]
Wystawę w sportowym klimacie można oglądać w Kołobrzegu. Zainteresuje ona przede wszystkim fanów skoków narciarskich.
» więcej
2022-02-08, godz. 08:16
Nominacje do Oscarów. Jest polski akcent
W Los Angeles zostaną ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
» więcej
2022-02-06, godz. 16:28
"Świecie dziwny / Coming Together" na deskach Opery [ZDJĘCIA]
To opowieść o akceptacji, pogardzie, tolerancji i stereotypach. Szczecińska Opera na Zamku zaprasza na spotkanie z baletem w dwóch częściach pt. "Świecie dziwny / Coming Together".
» więcej
2022-02-05, godz. 20:21
"MASKArada", czyli nowa wystawa w 13 Muzach [WIDEO, ZDJĘCIA]
Inspiracją dla stworzenia wystawy - czterech różnych artystek - jest szeroko rozumiana maska. Maska karnawałowa, noszona dla ochrony, do odprawienia rytuału czy jako... pośmiertna dekoracja twarzy.
» więcej
2022-02-05, godz. 09:41
Filharmonia w Szczecinie z darmowymi szkoleniami
Darmowe wykłady masterclass i webinary. Ruszyła akcja edukacyjna pod nazwą Music.Multimedia.Managment. Innowacyjny na skalę Polski, dwuletni program skierowany jest do młodych artystów i managerów kultury.
» więcej
2022-02-03, godz. 20:06
Almanach 2022 Szczecińskiego Westendu [ZDJĘCIA]
Kompendium wiedzy na temat najpiękniejszej dzielnicy Szczecina, zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Ukazał się starannie wydany przez Willę Lentza w formie kalendarza na 2022 rok Almanach zatytułowany „Szczeciński Westend & Willa…
» więcej
2022-02-03, godz. 07:57
Miniatury polskie w Filharmonii z wybitym skrzypkiem Piotrem Pławnerem
Kompozycje Romana Satkowskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Henryka Wieniawskiego zabrzmiały w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2022-01-31, godz. 16:09
Wystawa „Twarze ZAiKS-u” w Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Portrety trzech pokoleń twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki zdobią ściany Galerii przy Cerkwi. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzono wystawę pod tytułem „Twarze ZAiKS-u”.
» więcej
2022-01-30, godz. 19:24
65 lat temu wystawiono w Szczecinie pierwszą operetkę
Na scenie szczecińskiej Opery trwa niezwykłe widowisko muzyczne - "Kraina uśmiechu" Franza Lehára. Minęło 65 lat od pierwszej premiery na scenie muzycznej Szczecina i wtedy, w 1957 roku, była to również "Kraina uśmiechu".
» więcej