Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Walerian Pawłowski. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Walerian Pawłowski. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Przez całe wakacje w każdy czwartek o godz. 20.00 Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie prezentuje na swoich kanałach Facebook i YouTube ostatnią książkę Waleriana Pawłowskiego w interpretacji Przemysława Żychowskiego – aktora Teatru „Pleciuga”. „Poradnik Melomana”, bo najprawdopodobniej taki tytuł będzie nosiło to vademecum, Filharmonia wyda jeszcze w tym roku z okazji setnej rocznicy urodzin Artysty.
Walerian Pawłowski choć urodził się w Kielcach, to dzieciństwo i młodość spędził w Poznaniu. Okupację przeżył w Krakowie, gdzie w 1951 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury. Jego nauczycielami akademickimi byli m.in. Artur Malawski, Walerian Bierdiajew, Henryk Sztompka i Adam Bronisław Ciechański. Studiował m.in. z przyszłymi wybitnymi pianistkami – Haliną Czerny-Stefańską i Reginą Smendzianką, oraz przyszłymi dyrygentami – Stefanem Marczykiem, Krzysztofem Missoną i Jerzym Procnerem. Po studiach artysta pracował z Bydgoską Orkiestrą Radiową. W 1954 roku przyjechał do Szczecina, w którym zadebiutował jako dyrygent „Eroiką” Ludwiga van Beethovena i od tej pory wpisał się w muzyczny krajobraz miasta. Pracował w Filharmonii jako dyrygent i prelegent audycji muzycznych, współpracował ze szczecińską operą, prowadził zajęcia m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia, a także na Politechnice Szczecińskiej z zakresu sztuki. Był autorem muzyki do wielu słuchowisk radiowych i spektakli m.in. „Otello” Williama Szekspira i „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego. Stworzył także sporo utworów scenicznych m.in. do tekstów litewskiego poety Eduardasa Mieželaitisa „Żmogus” oraz „In memoriam” i do utworów Czesława Miłosza. Napisał wiele książek popularyzujących głównie muzykę klasyczną, wśród których znalazła się m.in. „Muzyka i miłość”. Napisał także dwie autobiograficzne książki: „Na krzywej pięciolinii” oraz „Takty i nietakty”. Przez kilkadziesiąt lat prowadził w Polskim Radiu Szczecin audycję „Gawęda Mistrza Waleriana, a w „Kurierze Szczecińskim” rubrykę „Walerianowe Kropelki”. Zasiadał w gronie założonego w maju 1998 roku Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Domu Koncertowego w Szczecinie, dziś nowej siedziby Filharmonii .
Był zamiłowanym podróżnikiem, fotografikiem, pasjonatem sportów motorowych, sztuki walki zapaśniczej wolnoamerykanka, zapalonym motocyklistą i miłośnikiem motocykli „Junak”, a także kolekcjonerem nagrań płytowych.
O „Poradniku Melomana” Waleriana Pawłowskiego, jednej z najbarwniejszych postaci życia kulturalnego Szczecina, z Ludwiką Mitkiewicz rozmawia Dorota Zamolska.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2020-09-20, godz. 14:14 Magdalena Grochowska, Agnieszka Dauksza i Barbara Sadurska w finale Nagrody dla Autorki "Gryfia" [POSŁUCHAJ] "Monumentalna, napisana precyzyjnym i subtelnym językiem opowieść o intelektualistach, którzy stanęli w obliczu szaleństwa, jakie ogarnęło dwudziestowieczną… » więcej 2020-09-20, godz. 14:48 Rodzinne muzykowanie Gabrieli i Andrzeja Jungiewiczów | "Gra na fortepianie, to teatr instrumentalny..." [SPOTKANIE, … W ramach obchodów 75-lecia Radia Szczecin i XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum", w studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego Rozgłośni… » więcej 2020-09-20, godz. 15:01 Wkrótce 51. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej [ROZMOWA] W Świdwińskim Ośrodku Kultury już wkrótce odbędzie się 51. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej. Tegorocznemu konkursowi… » więcej 2020-09-20, godz. 15:50 Chór Akademii Morskiej w Szczecinie ogłasza nabór [ROZMOWA] Pragniesz współpracować z wybitnymi muzykami - takimi jak m.in Andrea Bocelli, Włodek Pawlik, Jan Kanty Pawluśkiewicz oraz licznymi gwiazdami estrady - m.in… » więcej 2020-09-20, godz. 15:27 XI Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku 2020 [POSŁUCHAJ] Szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła wczoraj wieczorem swoją publiczność do kościoła pw. Jana Ewangelisty w Szczecinie na finałowy koncert… » więcej 2020-09-20, godz. 16:12 Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie 2020 [POSŁUCHAJ] Trwają Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie 2020. Tym razem festiwal zaprasza na koncerty online. Premiera pierwszego z nich miała miejsce wczoraj (19.09), dziś… » więcej 2020-09-14, godz. 10:23 Filharmonia w Szczecinie zainaugurowała nowy sezon [POSŁUCHAJ, GALERIA] W piątek (11.09.2020) Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zainaugurowała nowy sezon artystyczny. Było to zgoła inne otwarcie, aniżeli w… » więcej 2020-09-14, godz. 17:35 Wszystkie drogi prowadzą do Bacy [WSPOMNIENIE] Zmarł Wojciech Hawryszuk, znany szczeciński społecznik, publicysta, działacz kulturalny, animator inicjatyw społecznych, radny Rady Miasta Szczecin, a także… » więcej 2020-09-14, godz. 10:16 Rarytas płytowy na rynku muzycznym | Duet gitarowy Pajestka-Kostecki [POSŁUCHAJ, GALERIA] Rarytas płytowy na rynku muzycznym. Tak można najkrócej zrecenzować krążek pt. „Aphelion” duetu gitarowego Pajestka-Kostecki. Artyści działający od… » więcej 2020-09-14, godz. 11:36 Kto będzie dyrektorem Willi Lentza? [ROZMOWA] Przepięknie odremontowana Willa Lentza od 1 października ma być samodzielną instytucją kultury. Prezydent Szczecina powołał radę programową, w skład… » więcej
12345