Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Lex Drewiński, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Lex Drewiński, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Laureatami IX edycji konkursu Nagrody "Pro Arte" Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego zostało w tym roku czterech znakomitych artystów, dwóch pochodzi z Koszalina i dwóch ze Szczecina.
Prof. Andrzej Cwojdziński jest najbardziej znanym i mającym największy dorobek koszalińskim kompozytorem. Jest inicjatorem i animatorem znaczących wydarzeń o zasięgu międzynarodowym, organizatorem życia kulturalnego i społecznego, dyrygentem i pedagogiem. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał w uznaniu całokształtu działalności kulturalnej i artystycznej; za ogromny i niezwykły dorobek artystyczny, zawodowy i pedagogiczny. Działalność kompozytorska, edukacyjna i zaangażowanie artystyczne stanowią niekwestionowany wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.
Drugim laureatem nagrody jest pochodzący także z Koszalina znakomity gitarzysta Mateusz Kowalski - okrzyknięty przez Classical Guitar Magazine mianem muzyka "spektakularnego", a jego interpretacje "zapierającymi dech w piersiach".
Mateusz Kowalski jest jedną ze wschodzących gwiazd światowej sceny gitarowej. Występował w z recitalami w ponad 20 krajach na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie. W 2019 r. został zwycięzcą "2nd EuroStrings International Competition". Częścią nagrody była trasa koncertowa po Europie, Stanach Zjednoczonych i krajach azjatyckich. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał za wybitne osiągnięcia w skali międzynarodowej, rozsławiające Polskę i Pomorze Zachodnie na całym świecie.
Dwaj kolejni laureaci to Marek Czasnojć i Lex Drewiński.
Marek Czasnojć jest dziennikarzem, fotoreporterem, artystą fotografikiem. Autorem ponad pięćdziesięciu albumów fotograficznych, z których większość poświęcona jest Szczecinowi i morzu. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych, w konkursach oraz na wystawach indywidualnych. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał za indywidualność, pasję i rozwój fotografii na Pomorzu Zachodnim, a także mistrzostwo i profesjonalizm w trakcie kilkudziesięcioletniej pracy fotoreportera.
Prof. dr hab. Lex Drewiński to artysta i pedagog, jeden z najwybitniejszych współczesnych grafików, a także kontynuator polskiej szkoły plakatu. Od roku 1985 bierze udział w prawie wszystkich znaczących prezentacjach plakatu na świecie. Za swoje prace otrzymał ponad 200 nagród oraz wyróżnień, głównie międzynarodowych. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał za unikatowy dorobek artystyczny oraz za budowanie pozytywnego wizerunku naszego regionu, a także za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie plakatu w Polsce i na świecie.
Małgorzacie Frymus udało się porozmawiać z Lexem Drewińskim i Markiem Czasnojciem.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2020-10-13, godz. 19:44 „Wizyta w galerii" Augusta Ludwiga Mosta - nowy obraz w szczecińskiej kolekcji Muzeum Narodowe w Szczecinie powiększyło swoją kolekcję obrazów Augusta Ludwiga Mosta. "Wizyta w galerii” to już trzynasty obraz tego malarza w szczecińskiej… » więcej 2020-10-12, godz. 14:01 Ania Rusowicz o płycie "Przebudzenie" [Wywiad] Miała być najpierw wiosenna, a potem jesienna trasa koncertowa promująca ostatnią płytę wokalistki "Przebudzenie". Niestety pandemia pokrzyżowała plany… » więcej 2020-10-12, godz. 13:42 Zdzisław Sowiński - fotograf Jana Pawła II [Wywiad] Tegoroczny dzień papieski ma charakter wyjątkowy. Przede wszystkim dlatego, że odbywa się w czasie pandemii koronawirusa, ale również dlatego, że obchodzimy… » więcej 2020-10-13, godz. 20:10 "Gęstość zaludnienia" w języku białoruskim [ROZMOWA] Teatr Kana przygotował wersję filmowa swojego spektaklu "Gęstość zaludnienia" w języku białoruskim. Przedstawienie oparta na tekście Swietłany Aleksijewicz… » więcej 2020-10-13, godz. 20:07 "Cienie zapomnianych kultur" [ROZMOWA] "Cienie zapomnianych kultur" to projekt Stowarzyszenia "Spichlerz sztuki" w Kołbaczu. Cykl zainaugurowany w 2008 r. otworzył program wydarzeń kulturalnych… » więcej 2020-10-13, godz. 19:52 Baltic Neopolis Orchestra - plany na nowy sezon [ROZMOWA] Baltic Neopolis Orchestra cały czas pracuje. Pandemia oczywiście i im pokrzyżowała plany, ale się nie poddają i realizują swoje plany. We wrześniu rozpoczęli… » więcej 2020-10-11, godz. 21:31 Zjazd Młodych Gwiazd. Piąta edycja konkursu już za chwilę w Szczecinie. Zjazd Młodych Gwiazd to ogólnopolski konkurs wokalny dla dzieci i młodzieży do lat 16. Celem Zjazdu jest popularyzacja polskiej piosenki - najlepszych wzorców… » więcej 2020-10-04, godz. 21:39 Uwaga historia. Monika Szpener o nowym projekcie artystycznym [POSŁUCHAJ] "Uwaga historia" - to kolekcja opowieści szczecinian dotąd publicznie niewypowiedzianych, często osobistych i bardzo emocjonalnych, tworzących współczesny… » więcej 2020-10-04, godz. 21:12 3. Music.Design.Form Festival przeszedł do historii [POSŁUCHAJ, GALERIA] 12 wydarzeń artystycznych i około stu wykonawców, to bilans zakończonego w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 3. Music.Design.Form Festival… » więcej 2020-10-04, godz. 22:34 Tydzień Zakazanych Książek [ROZMOWA] Wczoraj zakończył się Tydzień Zakazanych Książek. W kilku filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie przygotowano okolicznościowe ekspozycje książek… » więcej
12345