Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Zwyciężczyni Gryfii 2020, Agnieszka Dauksza. Fot. materiały promocyjne organizatora
Zwyciężczyni Gryfii 2020, Agnieszka Dauksza. Fot. materiały promocyjne organizatora
"Dauksza próbuje wypełnić postać Jaremianki, ożywić ją. „Ona nie poruszy się beze mnie” – pisze. Ubiera ją w emocje i uczucia, ale też zapachy i kolory, by w pewnym momencie stać się jej własnym głosem. Autorka i bohaterka książki zaczynają się przenikać. Następuje proces scalania. „Zmieniałam się podczas czytania o Marii Jaremie” – przyznaje Agnieszka Dauksza. Ale przecież wszelka interpretacja biograficzna zawsze jest zaangażowana i subiektywna. Wpływ Jaremianki na ostateczny kształt swojej biografii dowodzi jeszcze czegoś więcej: siły kobiecej energii, bez względu na czas i miejsce." To fragment laudacji wygłoszonej przez przewodniczącą jury Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2020, Joannę Laprus - Mikulską. Agnieszka Dauksza zwyciężyła dziewiątą edycję Gryfii. Jury uhonorowało pisarkę za "Jaremiankę", biografię Marii Jaremy, jednej z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX wieku. W tym roku do tej nagrody - prócz Agnieszki Daukszy - nominowane były: Magdalena Grochowska za "W czasach szaleństwa" oraz Barbara Sadurska za "Mapę".
O tegorocznej edycji konkursu z Joanną Laprus-Mikulską i Alanem Sasinowskim, członkami jury Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2020 rozmawia Agata Rokicka.
Fragment laudacji wygłoszonej przez Joannę Laprus-Mikulską, przewodniczącą jury Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2020. Uhonorowano Agnieszkę Daukszę za książkę "Jaremianka" - biografię Marii Jaremy.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
 

Zobacz także

2020-11-29, godz. 18:58 Do wygrania monety z wizerunkiem Modrzejewskiej! [ZOBACZ] Mamy dla Was te monety! Wystarczy wejść w zakładkę KONKURSY odpowiedzieć na pytanie, jacy artyści powinni znaleźć się na monetach emitowanych przez NBP… » więcej 2020-11-30, godz. 13:08 Festiwal Garaże w Radiu Szczecin [POSŁUCHAJ GWIAZD] W sobotę (28 listopada) w studiu S1 Radia Szczecin odbyła się trzecia edycja Festiwalu Garaże. Celem organizatorów jest promowanie młodych artystów i popularyzowanie… » więcej 2020-11-29, godz. 23:29 Bagaż emigracyjnych doświadczeń na płycie "Tribe" polsko-norweskiej grupy Nelle Trio [POSŁUCHAJ] 'Nasz bagaż emigracyjnych doświadczeń jest już na tyle duży, że naturalnie stworzył się z tego motyw przewodni płyty. O emigracji lubimy mówić jako… » więcej 2020-11-30, godz. 13:01 Odszedł Piotr Strojnowski - wokalista zespołu Daab [POSŁUCHAJ] W wieku 62 lat zmarł Piotr Strojnowski - muzyk, współzałożyciel i wokalista zespołu Daab, grającego muzykę reggae. Strojnowski był jedną z ważniejszych… » więcej 2020-11-29, godz. 18:44 Premiera pieśni księcia Wisława | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Pieśni Wisława z Rugii, najstarsze zachowane utwory muzyczne z obszaru Pomorza, zabrzmiały po raz pierwszy w piątek (27.11.2020) w złotej sali Filharmonii… » więcej 2020-11-29, godz. 18:50 Nowa płyta „West Side Sinfonietta” [POSŁUCHAJ, GALERIA] Na rynku muzycznym ukazała się niezwykła płyta z utworami mało znanego, acz wybitnego kompozytora i pianisty Moritza Moszkowskiego, żyjącego na przełomie… » więcej 2020-11-30, godz. 12:48 "Muzyka oczami fizyka" [POSŁUCHAJ] "Muzyka Rozpadów Promieniotwórczych" oraz "Muzyka Planet" to części projektu dwóch młodych twórców ze Szczecina "Muzyka oczami fizyka". Obaj spotkali się… » więcej 2020-11-30, godz. 12:56 Rafał Zambrzycki-Payne i BNO [POSŁUCHAJ] Koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Rafał Zambrzycki-Payne wystąpił wczoraj w ostatnim w tym roku kalendarzowym, koncercie… » więcej 2020-11-21, godz. 19:18 Film Grzegorza Paprzyckiego w kolejce do Oscara [ROZMOWA] Film Grzegorza Paprzyckiego "Mój kraj taki piękny" trafił na długą listę propozycji oscarowych. Dokument będzie brany pod uwagę przez członków Akademii… » więcej 2020-11-22, godz. 15:21 Tymoteusz Bies | „Rodzice zrobili użytek z domowego mebla – to było pianino...” [SPOTKANIE, GALERIA] Tymoteusz Bies, wybitnie utalentowany 25-letni pianista jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa… » więcej
12345