Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
fot. [Centrum Dialogu Przełomy]
fot. [Centrum Dialogu Przełomy]
Koniec dekady lat 60-tych XX w. w Polsce upłynął pod znakiem coraz bardziej pogarszającej się sytuacji społeczno-gospodarczej. Lansowany przez komunistyczną propagandę obraz tzw. małej stabilizacji w czasie rządów Władysława Gomułki, coraz bardziej odbiegał od rzeczywistości. Podwyżka cen wielu towarów, w tym produktów spożywczych, ogłoszona przez władze w dniu 12 grudnia 1970 roku. stała się kroplą, która przelała czarę społecznej goryczy. Decyzja ta, wprowadzona w okresie świątecznych przygotowań, stała się bezpośrednią przyczyną wybuchu robotniczych protestów w kilku miastach Wybrzeża. Jako pierwsi wystąpili robotnicy Gdańska. 14 grudnia 1970 roku rozpoczął się strajk w Stoczni im. Lenina. W następnych dniach do protestów przyłączały się inne miasta: Słupsk, Elbląg, Gdynia. W tym czasie w Szczecinie, a zwłaszcza w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego robiło się coraz bardziej niespokojnie w związku z docierającymi do miasta tragicznymi informacjami o wydarzeniach w Trójmieście. W dniu 17 grudnia, poranny wiec stoczniowców przed budynkiem dyrekcji stoczni zamienił się w robotniczy pochód, który jednak został rozproszony przez milicyjne siły. Około południa wyruszył z „Warskiego” kolejny, dużo większy pochód, do którego dołączyli się robotnicy z innych zakładów pracy. Próby zatrzymania manifestacji przez MO na ul. Dubois nie powiodły się i demonstranci ostatecznie dotarli do centrum miasta przed gmach KW PZPR, gdzie szybko zgromadził się ok. 20 tysięczny tłum mieszkańców. Szczecińska siedziba PZPR została zdemolowana i podpalona. Dramatyczne wydarzenia trwały do godz. 22 i zakończyły się krwawym bilansem czternastu zabitych i wielu rannych. Bezpośrednim efektem grudniowej rewolty był przewrót w ekipie rządzącej. Odchodzącego w niesławie Gomułkę, na stanowisku I sekretarza KC PZPR zastąpił Edward Gierek. Najtragiczniejszy był jednak bilans ofiar. W kraju zginęło czterdzieści pięć osób a ponad tysiąc zostało rannych. Sam Szczecin okupił swój udział w robotniczym proteście 16 zabitymi mieszkańcami.
Małgorzata Frymus rozmawia z Agnieszką Kuchcińską-Kurcz - kierowniczką Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2024-03-10, godz. 17:00 Chór Politechniki Morskiej nagrał muzykę filmową Zbigniewa Preisnera. Premiera włoskiej fabuły w Cannes [ROZMOWA… Zbigniew Preisner – wybitny polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany przede wszystkim ze współpracy z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim, zaprosił… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Słynny trębacz LOUIS DOWDESWELL zamknie Ogólnopolski Konkurs i Szczeciński Festiwal Trębaczy [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kilkudziesięcioro uczniów szkół muzycznych z klasy trąbki zgłosiło się do II Ogólnopolskiego Konkursu dla Trębaczy, trwającego od 14 do 18 marca 2024… » więcej 2024-03-10, godz. 15:39 Olga Adamska - hrabina z Teatru Polskiego. [ROZMOWA] Szczecinianka z urodzenia i świadomego wyboru. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (dyplom u Jana Peszka i Mikołaja Grabowskiego)… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 "Depozyty pamięci 5" szczecińskim oddziale Związku Ukraińców w Polsce Nowa pozycja wydana przez Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie to efekt pracy ostatniego roku. To "Depozyty pamięci Ukraińcy w Szczecinie i na… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 "Voices" - (Głosy) w Teatrze Brama. W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem odbyła się premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Aktorzy Współczesnego protestują. [RELACJA] Aktorzy Teatru Współczesnego od ponad dwóch lat walczą o podwyższenie dotacji podmiotowej dla swojego teatru, jednocześnie o lepszą płacę dla pracowników… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej
34567