Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Studenci Akademii Sztuki w Szczecinie, koncert w hołdzie Bohaterom Grudnia 70. Fot. [Jan Olczak]
Studenci Akademii Sztuki w Szczecinie, koncert w hołdzie Bohaterom Grudnia 70. Fot. [Jan Olczak]
W niedzielę, 13 grudnia 2020 roku, Parafia Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach zorganizowała w tym roku „Koncert Grünebergowski” zatytułowany „Perły muzyki kościelnej”. W tym wyjątkowym przedsięwzięciu, dedykowanym Bohaterom Grudnia 70 udział wzięli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Społecznego Grudzień 70 – Styczeń 71.

Zebranych gości, przywitał ks. proboszcz Jerzy Senderek, m.in. mówiąc ze wzruszeniem: „Jestem zaszczycony tym, że możemy gościć w naszej Parafii wyjątkowych Bohaterów. Są nimi uczestnicy i świadkowie tragicznych wydarzeń sprzed pięćdziesięciu lat (…). Nasze spotkanie traktuję jako formę oddania czci i hołdu tym, którzy mieli odwagę walczyć o wolną Polskę (…)”.

Spotkanie przybrało charakter uroczystej wieczornicy, bowiem zarówno publiczność jak i zapewniający oprawę muzyczną studenci prof. Bogdana Narlocha i mgr Urszuli Stawickiej z Akademii Sztuki w Szczecinie, wysłuchali tragicznych wspomnień m.in. Stanisława Wądołowskiego – czołowego działacza opozycji antykomunistycznej, po wspomnieniach którego publiczność długo skandowała: „dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy”.
Prowadzący koncert Andrzej Oryl – w zapowiedziach do wykonywanych w Zdrojach utworów wielkich mistrzów Johanna Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudego, Marca-Antoine'a Charpentiera, Marcela Dupré, Josefa Gabriela Rheinbergera, Alessandra Scarlattiego i Jana Pieterszoona Sweelincka – zwrócił m.in. uwagę na fakt, że „w programie znalazły się przede wszystkim kompozycje adwentowe, a to dlatego, że przed pięćdziesięcioma laty rodziny strajkujących robotników, tak jak my teraz, przygotowywały się do Bożego Narodzenia”.

Przedsięwzięcie było też okazją do przybliżenia ogromnego dorobku słynnego rodu Grünebergów, którego przedstawiciele byli budowniczymi instrumentów muzycznych. Słynną rodzinę, mieszkającą i pracującą do roku 1945 nieopodal kościoła w Zdrojach, zaliczano do grona najwybitniejszych europejskich organmistrzów. Od 1782 roku (poza licznymi pracami renowacyjnymi, które prowadzono w wielu krajach świata), ze szczecińskiej fabryki wyjechało ponad 1000 instrumentów m.in. na Pomorze, do Afryki, Islandii i Meklemburgii.

Wydarzenie zorganizowane w pełnym reżimie sanitarnym współfinansowane ze środków Gminy Miasta Szczecin przygotowali Parafia św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie oraz PSI Academia. Partnerem imprezy było Radio Szczecin.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 21:22 "Pasja według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha w ramach projektu "Muzyka dawna w Pomeranii" [ROZMOWA] W sobotę (23 marca) Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła do Kaplicy Baptystów na "Pasję wedługg św. Jana " Jana Sebastiana Bacha. Szczecińskie wykonanie… » więcej 2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej
12345