Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Awers płyty Oblicza Dawida Głogowskiego. Fot. [Michał Gryćko]
Awers płyty Oblicza Dawida Głogowskiego. Fot. [Michał Gryćko]
Na rynku muzycznym ukazała się płyta pt. „Oblicza” doskonałego trębacza Dawida Głogowskiego. Znalazło się na niej 10 różnorodnych kompozycji od klasycznego brzmienia przez kameralistykę, po jazzowe interpretacje. Krążek wydała Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Wśród utworów, w których trąbka jest na pierwszym planie, są także inne instrumenty dęte blaszane i drewniane, perkusyjne, gitary elektryczne, a nawet organy. Krążek zawiera m. in. utwory solowe na trąbkę i fortepian – „Centennial Horizon” Kevina McKee i „Błękitną rapsodię” George'a Gershwina, ale także kameralne: trio na trąbkę, puzon i fortepian „Pastorale” Erica Ewazena, oraz kwintet instrumentów dętych blaszanych w utworze Coliera Jonesa „Four Movements for Five Brass”. Na płycie wydana została również muzyka filmowa i rozrywkowa jak „Scream Machine” Jamesa Morrisona, „Rhythm of Our World” Arturo Sandovala, czy „Gonna Fly Now” Billa Contiego.

Dawid Głogowski jest absolwentem Akademii Muzycznych w Poznaniu (2010), Wrocławiu (2013) oraz Bydgoszczy (2017). W latach 2010-2013 był pierwszym trębaczem solistą Opery Wrocławskiej. Od 2014 roku jest trębaczem w Orkiestrze Wojskowej w Szczecinie, a od 2018 muzykiem solistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Od 2015 roku współtworzy zespół „Szczecin Brass Quintet”. Od tego samego roku prowadzi także działalność pedagogiczną w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie.
Związany jest z wieloma zespołami w całej Polsce, jak m.in. „Bubliczki”, „Łąki Łan” i „Lebowski”. Od wielu lat współpracuje z big bandami „Septet Band”, „Pomeranian Youth Big Band”, „Jackpot & Floating Orchestra”, „Szczecin Philharmonic Big Band” oraz orkiestrami m.in. „Sinfoniettą Cracovia”, „Sinfonią Varsovia”, „Orkiestrą Kameralną NFM Leopoldinum”, „Red Swing Low”, czy Teatrem Polskim w Szczecinie.
Płyta pt. „Oblicza” zrealizowana w ramach Stypendium Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego została nagrana z zaprzyjaźnionymi muzykami Dawida Głogowskiego ze „Szczecin Brass Quintet” i Orkiestry Wojskowej w Szczecinie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2021-02-22, godz. 19:45 Murale w mieście. Czas na "Street Art Szczecin 2021" [ROZMOWA] "Czekamy na propozycje autorów, którzy mają pomysł i chcą wykonać mural, który będzie nie tylko ozdobą dzielnicy, ale również zintegruje mieszkańców… » więcej 2021-02-21, godz. 21:29 Łukasz Borowicz | „...Dyryguję kompozycjami, w które wierzę...” [ROZMOWA, GALERIA] Łukasz Borowicz uznawany za jednego z czołowych dyrygentów młodego pokolenia początku XXI wieku, jest laureatem niezliczonej liczby międzynarodowych konkursów… » więcej 2021-02-21, godz. 22:20 Spotkanie z fotografem Piotrem Nykowskim [POSŁUCHAJ] Szczecinianie znają go chyba najlepiej z fotografii miasta - przede wszystkim profili facebookowego i instagramowego "Nykowski Spaceruje". Ale Piotr Nykowski… » więcej 2021-02-14, godz. 16:11 Swing w Filharmonii z Grobelnym, Steczkiem i Twórczyńskim [POSŁUCHAJ] Dzisiejszy koncert (14.02.2021) w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza będzie na pewno doskonałym uzupełnieniem romantycznej walentynkowej… » więcej 2021-02-14, godz. 15:00 Krzysztof Lenczowski | "...LOST JOURNEY jest moim kolejnym autorskim albumem..." [ROZMOWA, GALERIA] Krzysztof Lenczowski – jeden z najbardziej cenionych polskich muzyków jazzowych, laureat niezliczonej liczby nagród, w tym trzech „Fryderyków”, nagrał… » więcej 2021-02-15, godz. 12:04 "Wizje miłości / Mity" w Operze na Zamku [RELACJA] "Wizje miłości / Mity" to tytuł najnowszego spektaklu baletowego szczecińskiej Opery na Zamku. To opowieść o miłości inspirowana muzyka Fryderyka Chopina… » więcej 2021-02-14, godz. 14:10 spotkanie z Anną Józefiną Lubieniecką [POSŁUCHAJ] Anna Józefina Lubieniecka to autorka tekstów i kompozytorka, która zaczynała muzyczną karierę jako solistka w zespole Piotra Rubika, a w latach 2010-2013… » więcej 2021-02-07, godz. 20:52 Płyta z pieśniami Karłowicza w opracowaniu „Atom String Quartet” na jazzowy kwartet smyczkowy i instrumenty dęte… Pieśni Mieczysława Karłowicza, to jeden z tych zbiorów, które pomimo swoich niewielkich rozmiarów mają olbrzymie znaczenie nie tylko dla historii muzyki… » więcej 2021-02-08, godz. 10:31 Ukazał się "Szczeciński Almanach Kultury 2021" [ROZMOWA] Jest tam hasło 'Małgorzata Frymus". Jest "Konrad Wojtyła". Jest przywołana data oddzielenia Radia Szczecin od telewizji po przełomie. Takie miłe radiowe… » więcej 2021-02-07, godz. 21:00 Jose Torres & "Havana Dreams" w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Muzyk kubańskiego pochodzenia Jose Antonio Torres Babot i założony przez niego zespół „Havana Dreams” wystąpili w czwartek (4.02.2021) w Filharmonii… » więcej
12345