Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka. Fot. [Sören Eberbach]
Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka. Fot. [Sören Eberbach]
Profesor Sylwia Burnicka-Kalischewska, mama Alexandra Kalischewskiego – laureata wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, ostatnio w Stanach Zjednoczonych i w Rosji, od lat prowadzi klasę śpiewu w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Jest absolwentką klasy śpiewu solowego prof. Urszuli Trawińskiej-Moroz (uczennicy Ady Sari) w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła pod okiem Marii Fołtyn, prof. Bożeny Betley oraz Ryszarda Karczykowskiego. Posiada stopień doktora nauk humanistycznych (Uniwersytet Warszawski 2002) w zakresie językoznawstwa ogólnego, a także stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej wokalistyka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W tej samej uczelni uzyskała także stopień doktora habilitowanego.

Do najczęściej wykonywanych ról tak w formie scenicznej, jak i koncertowej należą m.in.: I, II Dama w „Czarodziejskim flecie”, Donna Elvira w operze „Don Giovanni”, Hrabina Almaviva w „Weselu Figara” W.A. Mozarta, Rosalinda w „Zemście nietoperza” J. Straussa, Gertruda w „Jasiu i Małgosi” E. Humperdincka, Leonora w „Trubadurze”, Amelia w „Balu maskowym” G. Verdiego oraz Zofia w spektaklu „Maria Callas”. Lekcja śpiewu" T. McNally. Koncertuje na wielu prestiżowych scenach w Austrii, Danii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

Poza licznymi artykułami z zakresu językoznawstwa, muzykologii i wokalistyki, pod redakcją Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej w 2017 roku ukazała się dwujęzyczna (polski, niemiecki) monografia „Szczeciński kompozytor Carl Loewe i jego liryka wokalna”.

Uczniowie i studenci Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej są laureatami międzynarodowych konkursów wokalnych na całym świecie. Pandemia wywołana koronawirusem wymusiła na pedagogach prowadzących klasy śpiewu, nową formę nauki – lekcje online. Czy przez ekran udaje się zbudować prawdziwą relację ze studentami, jaka jest jakość połączenia, jaki jest dźwięk i obraz, czy pojawiają się opóźnienia w przekazie transmisji itd.? Odpowiedzi m.in. na te pytania, Dorota Zamolska szukała u prof. Sylwii Burnickiej-Kaliszewskiej, która na koniec rozmowy wykonała fragment pieśni „Zueignung” Ryszarda Straussa z towarzyszeniem pianisty Romualda Kalischewskiego.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską
 

Zobacz także

2024-03-03, godz. 17:00 Aktorzy Współczesnego protestują. [RELACJA] Aktorzy Teatru Współczesnego od ponad dwóch lat walczą o podwyższenie dotacji podmiotowej dla swojego teatru, jednocześnie o lepszą płacę dla pracowników… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej 2024-02-26, godz. 01:52 "Kupujemy karnety i zwiedzamy cały świat". 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży [POSŁUCHAJ] "W kilka dni można zwiedzić cały świat" - tak o Włóczykiju mówią widzowie. Dziś (25 lutego) kończy się Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Po raz… » więcej 2024-02-26, godz. 00:29 Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem. Spotkanie z Walerym Siejtbatałowem [RELACJA] "Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem” - to słowa Arnulfa Ericha Stegmanna, założyciela i pierwszego prezesa Światowego Związku Artystów Malujących… » więcej 2024-02-25, godz. 14:50 Rodzina Lassaków „Heliosów” i orkiestra pod batutą Łukasza Borowicza wspięli się na najwyższy szczyt górski… Monumentalna Symfonia alpejska op. 64 Richarda Straussa (1864-1949) i II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza (1899-1954)… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej
12345