Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Mariusz Patyra – skrzypek. Fot. [Marcel Domeier]
Mariusz Patyra – skrzypek. Fot. [Marcel Domeier]
Mariusz Patyra, pierwszy polski skrzypek, który wygrał Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Niccolò Paganiniego w Genui zagrał w Filharmonii w Szczecinie. W ramach edycji Konkursu w 2001 roku otrzymał również nagrodę specjalną za najlepszą interpretację „Kaprysów” Niccolò Paganiniego oraz Il Cannone – kopię skrzypiec mistrza.

Od tego momentu jego kariera artystyczna nabrała niebywałego rozpędu. Objęła trasy koncertowe na całym świecie, w tym wiele krajów Europy, Japonię, Stany Zjednoczone i Meksyk. Grał z tak wybitnymi orkiestrami, jak m.in. Tokyo Royal Chamber Orchestra, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Symfoniczna Polskiego Radia, Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Filharmonii Narodowej i Sinfonia Varsovia. Jego dorobek płytowy obejmuje albumy z największymi dziełami literatury skrzypcowej, m.in. Niccolò Paganinego, Camilla Saint-Saënsa, Antonio Vivaldiego i Henryka Wieniawskiego.

Mariusz Patyra koncertował 21 czerwca 2021 roku w sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie ze swoim Kwintetem Smyczkowym w składzie: Mariusz Patyra (skrzypce), Paulina Burczyńska (skrzypce), Kinga Politowska (skrzypce), Anastazja Ziemkowska (altówka), Klaudia Marzec (wiolonczela) i Piotr Mocarski (kontrabas). Na program wieczoru bezpłatnie transmitowanego w serwisach Facebook i YouTube Filharmonii złożyły się kompozycje z najnowszego krążka Kwintetu pt. „No. 24”, odnoszącego się do najsłynniejszego i najtrudniejszego utworu na skrzypce solo w historii muzyki – „Kaprysu” nr 24 op. 1 Niccolò Paganiniego.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2021-09-12, godz. 14:48 Sezon na wiersze. Krakowskie spotkania w 50. rocznicę śmierci Rafała Wojaczka [RELACJA, ROZMOWA] W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Rafała Wojaczka - jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich, którego życie i twórczość były… » więcej 2021-09-12, godz. 15:31 Bomsori Kim zainaugurowała sezon 2021/2022 Filharmonii w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Koncerty muzyki symfonicznej, kameralnej, elektronicznej, festiwale, wystawy i akcje społeczne, to tylko niektóre atrakcje nowego sezonu Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2021-09-12, godz. 14:28 "Do prostego człowieka" - animacja Cezarego Albińskiego [ROZMOWA] Animacja "Do prostego człowieka" ("To Everyman") w reżyserii Cezarego Albińskiego ujawnia seryjność propagandowych mechanizmów wykorzystywanych do akceptacji… » więcej 2021-09-12, godz. 15:54 Szefowa Zamku Książąt Pomorskich o planach na kolejne 5 lat [ROZMOWA] "Więcej Zamku w zamku" to idea przewodnia działań Barbary Igielskiej - dyrektorki Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W sierpniu tego roku został rozstrzygnięty… » więcej 2021-09-12, godz. 20:36 Na Gotyckim Szlaku XII Letni Festiwal Wędrowny [RELACJA] Po raz dwunasty w połowie sierpnia wyruszył w trasę Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku. Jak zwykle inauguracja odbyła się w Kołbaczu, koncertem… » więcej 2021-09-06, godz. 08:48 The Art Of Banksy. Without Limits [RELACJA, DUŻO ZDJĘĆ] Banksy prawdopodobnie jest najsłynniejszym i najbardziej tajemniczym artystą streetartowym. Jego prace tworzone w przestrzeni publicznej w sposób ironiczny… » więcej 2021-09-06, godz. 08:29 Mela Koteluk | „W trakcie tworzenia piosenek na płytę rozmawialiśmy z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim...” [ROZMOWA… W tym roku przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tego względu rok 2021 został ogłoszony Rokiem Poety. To okazja, by przypomnieć… » więcej 2021-09-06, godz. 08:57 50-lecie zespołu Laboratorium [ROZMOWA] "Zadebiutowaliśmy na festiwalu, który sam sobie zorganizowałem w Nowej Hucie - Gitariada '71. Zorganizowałem konkurs, oczywiście po to, żeby go wygrać"… » więcej 2021-09-06, godz. 19:06 Jakub Skrzywanek prawą ręką Anny Augustynowicz [O NOWYM SEZONIE TEATRALNYM] Jakub Skrzywanek to nowy kurator programowy Teatru Współczesnego w Szczecinie. Pierwszy raz gościliśmy go podczas cyklu "Goście, goście!", w którym reżyserował… » więcej 2021-09-06, godz. 09:09 Odeszła Mira Urbaniak [WSPOMNIENIE] Humor, cięty, ale też i giętki język, wiedza, zaangażowanie - z takimi cechami zawsze mi się kojarzyła. Mira była niewielką kobietą, ale za to ducha… » więcej
12345