Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
fot. materiały producenta filmu [nextfilm.pl]
fot. materiały producenta filmu [nextfilm.pl]
Pierwsza seksbomba okresu PRL-u, bezkompromisowa gwiazda lat 60. XX wieku. Zachwycała urodą i wdziękiem. Hipnotyzowała głosem. Podbijała serca milionów panów, a w kobietach wzbudzała zazdrość i oburzenie. Mowa o polskiej Marilyn Monroe, czyli Kalinie Jędrusik.

Powstało wiele biografii na temat jej życia, a wykonywane przez nią piosenki znane są wszystkim pokoleniom Polaków. Teraz przyszła pora na kino...

"Bo we mnie jest seks" – taki tytuł nosi najnowszy film Katarzyny Klimkiewicz, która do opowieści o losach Kaliny Jędrusik podeszła w niekonwencjonalny sposób, co fanów tradycyjnego kina może jednak zawodzić. Reżyserka nie serwuje nam produkcji biograficznej, zaś skupia się na momencie największej chwały i jednoczesnej chwili upadku Jędrusik. Film traktować można jako artystyczny, wręcz modernistyczny z elementami musicalu. Jednakże nie jest to kino offowe. Produkcja była nominowana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty, Międzynarodowym Festiwalu Camerimage, czy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Złote Lwy, na którym aktorka Maria Dębska, wcielająca się w postać Kaliny Jędrusik zdobyła nagrodę w kategorii najlepszej pierwszoplanowej roli kobiecej.

Oprócz tego w filmie występują Leszek Lichota jako Stanisław Dygat, Bartłomiej Kotschedoff jako dyrektor Molski, Borys Szyc w roli Kazimierza Kutza, czy Krzysztof Zalewski, grający Lucka.

Tuż po premierze z reżyserką Katarzyną Klimkiewicz rozmawiała Paulina Zaremba.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2022-01-17, godz. 20:09 "Mam siłę" - kolejna odsłona projektu "ona/jej - akademia siostrzeństwa" [POSŁUCHAJ] Czym jest "Siostrzane mapowanie miasta"? Z jakimi przeciwnościami mierzą się kobiety? Jakie strategie obierają, aby dążyć do równości? Jak wygląda walka… » więcej 2022-01-16, godz. 22:51 Natalia Kukulska | "Jestem trochę jak wampir..." [ROZMOWA, GALERIA] Debiutowała w 1986 roku albumem pod tytułem "Natalia", który zawierał piosenki skierowane do dzieci, w tym między innymi przebój "Puszek-okruszek". Natalia… » więcej 2022-01-16, godz. 18:57 Premiera "Akademii Pana Kleksa" | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Pierwszy w tym roku koncert szkolny z publicznością dla klas IV-VIII zorganizowany 11 stycznia 2022 roku w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… » więcej 2022-01-16, godz. 18:47 "Metamorfozy Owidiusza..." w Zamku Książąt Pomorskich [POSŁUCHAJ] "Metamorfozy Owidiusza – mitologia starożytna w grafice europejskiej XVII wieku" – to tytuł wystawy, którą można zobaczyć w szczecińskim Zamku Książąt… » więcej 2022-01-16, godz. 18:52 "Ucieczka od sacrum" - wystawa prac Grzegorza Czarneckiego [POSŁUCHAJ, GALERIA] W co wierzymy i dokąd zmierzamy? - to pytanie stawia odbiorcom Grzegorz Czarnecki poprzez prace prezentowane na wystawie "Ucieczka od sacrum". Znajdziemy na… » więcej 2022-01-15, godz. 12:19 Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz 45 lat na scenie [ROZMOWA, GALERIA] "Jeszcze się tam żagiel bieli", "Być kobietą", czy "Odkryjemy miłość nieznaną", to tylko część przebojów Alicji Majewskiej, które zabrzmiały w styczniu… » więcej 2022-01-09, godz. 16:41 Gloria Artis i Nagroda Indywidualna Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla Krzysztofa Meisingera [ROZMO… Krzysztof Meisinger – znany i ceniony gitarzysta otrzymał Medal Gloria Artis i Nagrodę Indywidualną Ministra Kultury. W opinii wielu krytyków muzycznych… » więcej 2022-01-09, godz. 15:57 Pastorałki i kolędy ze Szczecin Philharmonic Big Band | Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza [POSŁUCHAJ, GALERI… „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Jingle bells”, czy „Jezus malusieńki” – to tylko część kolęd i pastorałek, które zabrzmiały w piątek… » więcej 2022-01-09, godz. 14:26 "Szlak Gryfitów" nagrodzony w Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej [ROZMOWA] Tomasz Wieczorek z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wraz z zespołem opracował przewodnik turystyczny "Szlak Gryfitów". Książka zajęła 1 miejsce… » więcej 2022-01-09, godz. 14:39 Kalendarz z pracami prof. Leszka Żebrowskiego [ROZMOWA, GALERIA] "Jesteśmy dumni z naszego tegorocznego kalendarza z plakatami i rysunkami prof. Leszka Żebrowskiego" - donosi Książnica Pomorska w Szczecinie. A trzeba przyznać… » więcej
12345