Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Część 1 – Seminarium ROMAN PALESTER. ŻYCIE i TWÓRCZOŚĆOkoło dwustu wybitnych artystów z Polski i Ukrainy weźmie udział w rozpoczynającym się we Lwowie 7 września 2022 roku Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY. Patronem wydarzenia jest znakomity polski kompozytor Roman Palester urodzony w Ukrainie w 1907 roku (zmarł w Paryżu w 1989).

Twórca, tak jak Wojciech Kilar i Stanisław Lem, nie pogodził się z zastaną po II Wojnie Światowej rzeczywistością, nie wrócił do miejsc swojej młodości.

Z sondy przeprowadzonej wśród Ukraińców wynika, że Roman Palester nie jest znany i nie pojawia się na koncertowych afiszach, stąd organizator imprezy Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw ze Szczecina wraz z Lwowską Filharmonią Narodową chcą wypełnić tę lukę. Ponieważ dla przeciętnego słuchacza dorobek Twórcy może być trudny w odbiorze, dlatego dzieła Mistrza planuje się połączyć z utworami Fryderyka Chopina. W związku z tym, że za życia Romana Palestra okrzyknięto następcą Karola Szymanowskiego, to Jego dzieła również zabrzmią w Ukrainie.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY, kończący się 15 października w Kropywnickim będzie też doskonałą formą wsparcia i solidarności z bratnim Narodem Ukraińskim.

Poza koncertami dorobek kompozytora podczas seminarium „Roman Palester. Życie i twórczość” przedstawią:

• prof. dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)
• Magdalena Borowiec (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Archiwum Kompozytorów Polskich)
• Lech Dzierżanowski (Narodowy Instytut Muzyki i Tańca)
• Piotr Maculewicz (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Gabinet zbiorów muzycznych)
• prof. Luba Kijanowska-Kamińska (Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna)
• Paweł Zalejski – skrzypek z Apollon Musagète Quartett

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie - Archiwum Kompozytorów Polskich, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Willa Lentza w Szczecinie, Polskie Radio Szczecin i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Posłuchaj dyskusji ROMAN PALESTER. ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ
 

Zobacz także

2022-11-01, godz. 09:54 Cmentarz Centralny w Szczecinie - największy w Polsce i trzeci w Europie [ROZMOWA] Nekropolię oficjalnie otwarto 6 grudnia 1901 roku, dziś zajmuje powierzchnię ponad 172 hektarów. Od założenia cmentarza spoczęło tu ponad 300 tysięcy… » więcej 2022-11-01, godz. 08:58 Kończą się prace nad muralem przedstawiającym "Nową Synagogę" [POSŁUCHAJ] Kończą się prace nad szczecińskim muralem przedstawiającym "Nową Synagogę". Malowidło powstaje na ścianie szczytowej budynku Książnicy Pomorskiej w… » więcej 2022-11-01, godz. 09:25 Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie & Organek Project [RELACJA] "Wspólne brzmienia: Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie & Organek Project" to już dziewiąta odsłona cieszącego się dużą popularnością projektu autorstwa… » więcej 2022-11-01, godz. 09:47 Zakończył się Szczecin Film Festival'22 [PODSUMOWANIE] W poniedziałek (24 października 2022 roku) w Studiu S1 Polskiego Radia Szczecin zakończył się Szczecin Film Festival'22. Narody w konkursie główny otrzymali:… » więcej 2022-11-01, godz. 09:30 "eleWator. antologia 2012-2021. Proza" [POSŁUCHAJ] Właśnie ukazał się tom opowiadań prezentowanych w ostatniej dekadzie w "eleWatorze" - szczecińskim kwartalniku literacko-kulturalnym. Z rynku zniknął… » więcej 2022-10-23, godz. 14:24 Tomasz Raczek na Szczecin Film Festival 2022 Tomasz Raczek - wybitny krytyk filmowy, publicysta, wydawca, autor licznych programów telewizyjnych i radiowych, aktor, dyrektor programowy dwóch kanałów telewizyjnych… » więcej 2022-10-23, godz. 14:55 Opowieść o Wandzie Rutkiewicz [ROZMOWA] Wanda Rutkiewicz była jedną z najbardziej utalentowanych i najsłynniejszych himalaistek na świecie. Jako pierwsza kobieta zdobyła K2, a jako pierwsza europejka… » więcej 2022-10-23, godz. 15:47 Korespondencja Edwarda Stachury w Książnicy Pomorskiej [POSŁUCHAJ] Wagabunda i człowiek drogi - takie skojarzenia przywołuje postać poety i tłumacza Edwarda Stachury. Jego twórczość nawiązuje do potrzeby kontaktu z naturą… » więcej 2022-10-23, godz. 14:33 Kinoterapia i Armen Mekhakyan [ROZMOWA] W 2015 roku krytyk filmowy Tomasz Raczek wraz z psychologiem i terapeutą Armenem Mekhakyanem spotkali się w jednej z audycji radiowych, rozpoczynając cykl… » więcej 2022-10-23, godz. 16:00 XIX Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej [POSŁUCHAJ] Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza po raz dziewiętnasty na najważniejsze wydarzenie sezonu koncertowego 2022 roku - Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej… » więcej
7891011